Z W i R W P Uniejowice

Z W i R W P Uniejowice Dane kontaktowe, mapa i wskazówki, formularz kontaktowy, godziny otwarcia, usługi, oceny, zdjęcia, filmy i ogłoszenia od Z W i R W P Uniejowice, Uniejowice, Uniejowice.

GŁOGÓW – SERBY 23 sierpnia 2025 r. we wsi Serby k/Głogowa odbyły się uroczystości dożynkowe, które rozpoczęła uroczysta ...
26/08/2025

GŁOGÓW – SERBY
23 sierpnia 2025 r. we wsi Serby k/Głogowa odbyły się uroczystości dożynkowe, które rozpoczęła uroczysta msza św. w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Mszę koncelebrował proboszcz ks. Marek WARCIŃSKI, który odebrał dary ołtarza w postaci plonów pól, sadów i pasiek oraz pobłogosławił wieniec dożynkowy.
Następnie udaliśmy się do świetlicy wiejskiej. Na wstępie tradycyjny bochenek chleba gospodarze dożynek Ewa CZAPIŃSKA i Władysław DROZDOWSKI przekazali symbolicznie na ręce wójta Bartłomieja ZIMNEGO oraz sołtysa i radnego Rady Gminy Głogów por. zs Tadeusza MARUTA. W dalszej części sołtys Tadeusz MARUT przywitał zaproszonych gości w osobach: Bartłomieja ZIMNEGO – wójta Gminy Głogów, ks. Marka WAŚCIŃSKIEGO – proboszcza parafii w Serbach, gen. zs Krzysztofa MAJERA – prezesa Zarządu Głównego Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego RP, dowódcy Dolnośląskiego Okręgu Strzeleckiego, Agnieszkę RAJCHEL – dyrektorkę Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, ppor. zs Janusza GARDYNĘ – skarbnika Wrocławskiego Oddziału Strzeleckiego, ppłk Jerzego NAGODĘ – dowódcę Głogowskiego Oddziału Strzeleckiego, prezesa Zarządu Gminnego ZWiRWP RP, por. zs Marcina RATAJCZAKA – wiceprezesa Zarządu Gminnego ZWiRWP RP, sierż. zs Adama ŻYNDULA – kierownika zespołu wokalnego „Strzelec”, Martę VACICZEK – kierowniczkę referatu nieruchomośći Urzędu Gminy Głogów, Małgorzatę SADOWSKĄ, Krystynę SZWIERGIEL, Beatę SZWIERGIEL i Adriana NOWICKIEGO – radnych Rady Gminy Głogów, Łukasza MIKĘ – prezesa OSP Serby, Zespół Folklorystyczny „Serbowiacy” na czele z kierowniczką Jolantą KRASICKĄ oraz Koło Gospodyń Wiejskich na czele z przewodniczącą Marią STADTHER.
Po przywitaniu wszystkich uczestników dożynek sołtys Tadeusz MARUT wygłosił okolicznościowe wystąpienie, a następnie poprosił o zabranie głosu przez wójta Bartłomieja ZIMNEGO i gen. zs Krzysztofa MAJERA. Po wystąpieniach zespół „Serbowiacy” wykonał mały koncert pieśni ludowych i patriotycznych. Dalsza część spotkania miała charakter nieoficjalny, gdy mogliśmy spożyć różne specjały przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich, dzięki pomocy i wsparciu licznych sponsorów.
KM
Foto: Adam ŻYNDUL

25/08/2025
20. wrocławskie Dni Fantastyki24 sierpnia br. kol. Andrzej NAWROT w kolejnej wyprawie „W moim obiektywie” wybrał się do ...
25/08/2025

20. wrocławskie Dni Fantastyki

24 sierpnia br. kol. Andrzej NAWROT w kolejnej wyprawie „W moim obiektywie” wybrał się do wrocławkiego OPT Zamek Leśnica.
Odbywały się tam „Dni Fantastyki”, które zgromadziły wielu zwłaszcza młodych uczestników. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, były liczne stoiska w literaturą i pamiątkami, a także występy muzyczne. Miłośnicy fantazy przybyli często w strojach nawiązujących do swoich bohaterów.

24/08/2025

Peruwiańska czaszka z Muzeum of Osteology w Oklahoma City w USA, to jeden z najciekawszych eksponatów jakie ostatnio widziałem. Czaszka ma bowiem metalową wstawkę, umieszczoną tam prawdopodobnie w zabiegu chirurgicznym po bitwie. W jej trakcie właściciel otrzymał cios w głowę, który ukruszył duży kawałek kości. Operacja się udała, o czym świadczą pełne zrosty połamanych kości czaszki wokół metalowej wstawki. Pacjent musiał więc przeżyć operację i żyć normalnie przez kolejne lata.

Z pewnością mamy do czynienia z osobą wysoko postawioną, może dowódcą bądź kimś z kręgów rodziny królewskiej o czym świadczy chociażby podłużny kształt całej czaszki. Kolejną ciekawostką jest bowiem to, że Peruwiańczycy z elit, obwijali ciasno bandażami głowy nowo narodzonych dzieci, aby zmienić kształt ich czaszek. Podłużny kształt głowy był uznawany w starożytnym Peru za oznakę dystyngowania, szlachetności i dobrego urodzenia.

Kompleksowa, skomplikowany zabieg chirurgiczny sprzed 2000 lat. Niesamowite!

24/08/2025

Unikatowa fotografia żołnierzy 19 Samodzielnego Batalionu Rozpoznawczego z Wrocławia.

Ogólnie znane są już fotografie żołnierzy 6 PDPD z ich pierwszego oficjalnego wystąpienia w "czerwonych beretach" podczas defilady w Łodzi 𝟐𝟐 𝐥𝐢𝐩𝐜𝐚 𝟏𝟗𝟓𝟖 roku.
Rzadko wspomina się jednak o tym, że w tym dniu po raz pierwszy oficjalnie w beretach koloru bordo wystąpili też żołnierze jednostki wojskowej, która nie wchodziła wówczas w skład 6 Dywizji Powietrznodesantowej.
Byli to żołnierze 19 Samodzielnego Batalionu Rozpoznawczego z Wrocławia, jednostki wojskowej, zadaniowo poprzedniczki 26 batalionu rozpoznawczego JW 4101, jednostki dywersyjno-rozpoznawczej szczebla Frontu.
19 SBR w lipcu 𝟏𝟗𝟓𝟖 roku przebywał na szkoleniu spadochronowym w Oleśnicy.
Podczas tego szkolenia, żołnierze batalionu otrzymali berety i wystąpili w nich na defiladzie z okazji Święta Państwowego 𝟐𝟐 𝐥𝐢𝐩𝐜𝐚 w 𝟏𝟗𝟓𝟖 roku w Oleśnicy.
Fotografia przedstawia to właśnie wydarzenie.

🖋 J. West / Jednostki Specjalne Historia.
🫱🏻‍🫲🏼 Współpraca B. Kocemba.
📷 Kronika 19 SBRozp.

24/08/2025

Czy wiecie, że... pierwsi kronikarze dziejów Polski rozmyślnie wymazali ogromną część historii kraju i zakłamali jej prawdziwy bieg?

Kroniki niemieckie i czeskie z wczesnego średniowiecza szeroko informowały o sporach dynastycznych i wojnach domowych. Gall Anonim (pocz. XII wieku), zapewne zgodnie z oczekiwaniami swoich polskich mocodawców, opisał jednak początki państwa Piastów tak, jakby jego władcy nie mieli niemal żadnych braci, nigdy nie wdawali się w wewnętrzne spory i nie dzielili się wpływami z jakimikolwiek krewniakami. Dla osiągnięcia efektu celowo zamazał i przekształcił kluczowe wydarzenia oraz postacie. Efekty odczuwamy do dzisiaj: 🔴🔴 https://wielkahistoria.pl/najwieksze-klamstwo-na-temat.../ 🔴🔴

Brak mi słów ....
24/08/2025

Brak mi słów ....

24/08/2025
23/08/2025

Sierpień 1920 roku, Plac Saski, a na nim "Kosynierzy" - ochotnicy na front polsko-bolszewicki. Na ich opaskach widoczny napis: „WSTĄP I TY”.
Ciekawy komentarz do tego zdjęcia: "W porównaniu do obecnych czasów, ludzi którzy kombinują w stylu a ile to kosztuje a co będę z tego miał, tamto pokolenie to istna przepaść mentalna. Tamci ludzie nie byli zaorani konsumpcjonizmem, hedonizmem. Po 123 latach zaborów, I wojny światowej mieli na tyle ukształtowaną wartość, poczucie tożsamości narodowej, że mimo biedy, ciągłego poczucia zagrożenia wiedzieli o co walczą. Dla wielu z nich oznaczało to być albo nie być w nowo odradzającej się ojczyźnie. Nikt w obecnych czasach tego nie pojmie i nie jeden będzie się stukał w głowę z czym oni szli do boju, tak jak na zdjęciu z kosami. Dzisiaj wielu ludzi ocenia, komentuje a nawet nigdy nie trzymali broni w ręku, nie mają nawet podstawowego przeszkolenia strzeleckiego. Prawda jest taka, że to był inny materiał ludzi, inna generacja polskich patriotów." - Dariusz.
________________
www.SKLEP.ZwiadowcaHistorii.pl 👈Sklep dla ludzi z pasją!🔍

21 sierpnia 2025 r. Przodownik TP ppor. zs Stanisław BOBOWIEC wybrał się w 18. kilometrową wycieczkę w Góry Izerskie. Tr...
23/08/2025

21 sierpnia 2025 r. Przodownik TP ppor. zs Stanisław BOBOWIEC wybrał się w 18. kilometrową wycieczkę w Góry Izerskie. Trasa wiodła od Jakuszyc do Świeradowa przez schronisko Orle, chatkę Gorzystów, wieżę widokową. Zauważył pamiątki historyczne i nie uszły jego uwadze piękne grzyby.

Adres

Uniejowice
Uniejowice

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Z W i R W P Uniejowice umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij