23/05/2026
🕊️ Za nami uroczysta konferencja prasowa połączona z odsłonięciem kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Wydarzenie było symbolicznym rozpoczęciem kolejnego etapu realizacji inwestycji, która ma upamiętnić życie, działalność i dziedzictwo kapelana „Solidarności”.
W uroczystości udział wzięli przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej, Kościoła, instytucji zaangażowanych w realizację przedsięwzięcia oraz przedstawiciele lokalnej społeczności.
Wśród obecnych znaleźli się m.in. Wicemarszałek Senatu RP Maciej Żywno, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Andruszkiewicz, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Marta Cienkowska, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stefan Krajewski, Wojewoda Podlaski Jacek Brzozowski. List w imieniu Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza odczytał Przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego Cezary Cieślukowski.
Samorząd Województwa Podlaskiego reprezentował Marszałek Województwa Podlaskiego Łukasz Prokorym, Wicemarszałek Wiesława Burnos oraz Członkowie Zarządu Województwa Podlaskiego Bogdan Dyjuk i Jacek Piorunek. Gospodarzem dzisiejszego spotkania był Dyrektor Muzeum Podlaskiego dr Waldemar Wilczewski, natomiast istotne wsparcie dla realizacji inicjatywy ze strony lokalnego samorządu zapewnił Burmistrz Suchowoli Michał Matyskiel.
Szczególny charakter wydarzeniu nadała obecność najbliższej rodziny bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W uroczystości uczestniczył m.in. brat kapłana Józef Popiełuszko z żoną Alfredą Popiełuszko i bratanek Marek Popiełuszko - Prezes Fundacji im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki „Dobro”. Obecność najbliższych podkreśliła wyjątkowy i osobisty wymiar wydarzenia oraz znaczenie tworzonego miejsca pamięci.
Centralnym punktem uroczystości było symboliczne odsłonięcie kamienia węgielnego na terenie przyszłego muzeum. Kamień ma szczególną wartość symboliczną. Jesienią 2025 roku został pobłogosławiony w Watykanie przez Papieża Leona XIV podczas audiencji z udziałem delegacji osób zaangażowanych w budowę Muzeum. Kamień pochodzi z rodzinnych Okopów i został wybrany jako wyjątkowy symbol pamięci oraz fundament przyszłej placówki. Obok niego umieszczona została także ziemia z grobu ks. Jerzego Popiełuszki. Kamień oraz ziemia zostały wyeksponowane w specjalnie przygotowanej gablocie. Będą stanowić nie tylko element architektoniczny, ale również ważny znak pamięci i historii towarzyszącej powstawaniu tego miejsca.
Na zakończenie uroczystości uczestnicy wzięli udział w oprowadzaniu po terenie przyszłego muzeum, które poprowadził Mirosław Nizio. Projektant budynku przybliżył założenia i wizję powstającej inwestycji.
Otwarcie Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki planowane jest na jesień 2027 roku. Nowa placówka ma stać się istotnym miejscem na mapie kulturalnej i historycznej regionu oraz kraju, a także miejscem spotkań i refleksji dla kolejnych pokoleń.
Inwestycja realizowana dzięki wsparciu z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021–2027 (FEnIKS).
Fot. R. Olkowski