07/06/2025
Dzisiaj obchodzimy 100-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Strzeleczkach. Jednostka OSP została założona w maju 1925 roku przez ówczesnego burmistrza Strzeleczek Paula Spallek oraz 16 ochotników. Tuż po założeniu OSP miała na wyposażeniu sikawkę ręczną. W 1928 r. wybudowano remizę strażacką z drewnianą wieżą do suszenia węży. W 1936 r. miejsce tradycyjnej sikawki ręcznej zastąpiła nowa motopompa firmy Magirus z przyczepką dwukołową.
Po wojnie jednostkę reaktywowano i w roku 1947 powołano zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej. W roku 1965 z okazji jubileuszu 40-lecia istnienia, jednostka otrzymała swój pierwszy samochód pożarniczy „Star”.
Na zdjęciu z roku 1927/28 - Ochotnicza Straż Pożarna w Strzeleczkach. W cywilnym ubraniu, od prawej Burmistrz Paul Spallek zamieszkały Ring 14, obok niego, z lewej Sekretarz Gminy Karl Willner, zamieszkały Junkerngasse 61. Drugi z prawej, w dolnym rzędzie Żandarm Josef Schmidt zamieszkały Kampken 190. Na motocyklu, z lewej Karl Götz, ślusarz z Krappitzer Strasse i Paul Duda, urzędnik z Neustädter Strasse 131 , z prawej strony zdjęcia Peter Wittor, malarz zamieszkały na Neustädter Strasse pod numerem 161. Pierwsze zdjęcie, kompletne, pochodzi z gazety Neustädter Heimatbrief (https://www.digishelf.de), drugie – ze zbiorów rodziny Kern. Na kolejnym zdjęciu nowa, murowana remiza OSP, z drewnianą wieżą. Zdjęcie z roku 1930.
Z historii przedwojennej OSP, z facebooka OSP Strzeleczki Ochotnicza Straż Pożarna Strzeleczki:
„W maju 1925 roku założono naszą jednostkę. Została ona powołana przez ówczesnego burmistrza gminy Strzeleczki, Pawła Spałek oraz 16-stu innych ochotników. Po założeniu burmistrz podarował naszej jednostce sikawkę ręczną. Początkowo strażacy nie mieli mundurów, nosili oni na rękawach cywilnych marynarek spinane i numerowane, czerwone wężowe opaski. Alarm ogłaszano trąbkami. W 1928 roku burmistrz gminy zarządził budowę murowanej remizy strażackiej z drewnianą wierzą do suszenia węży. W 1936 roku miejsce tradycyjnej sikawki ręcznej zastąpiła nowa motopompa typu "MAGIERUS", która nasza jednostka otrzymała razem z przyczepką dwukołową.”