Izba Regionalna w Sołonce

Izba Regionalna w Sołonce Dane kontaktowe, mapa i wskazówki, formularz kontaktowy, godziny otwarcia, usługi, oceny, zdjęcia, filmy i ogłoszenia od Izba Regionalna w Sołonce, Muzeum, Sołonka 26, Sołonka.

WITAJ  MAJTradycyjnie już z początkiem maja drzwi na oścież otwiera Izba Regionalna w Sołonce, rozpoczynając sezon zwied...
02/05/2026

WITAJ MAJ
Tradycyjnie już z początkiem maja drzwi na oścież otwiera Izba Regionalna w Sołonce, rozpoczynając sezon zwiedzania określony do końca października.
Podyktowane wyższą koniecznością limity sprawiają, że gwarantowane będzie otwarcie dwa razy w miesiącu. Będą to; pierwsza i ostatnia niedziela miesiąca w godzinach od 12:00 do 18:00.
Z szacunku dla zwiedzających i ich potrzeb obcowania z kulturą i historią nadal będzie możliwe zwiedzanie w tzw. międzyczasie.
W związku z tym należy planując wizytę skontaktować się telefonicznie z opiekunem muzeum (Antoni Sikora 505 510 999 )
Witamy i zapraszamy wszystkich do muzeum – szczególnie grupy zorganizowane w dowolnym terminie po uprzednim uzgodnieniu.

PRELUDIUM  DO  SEZONU MUZEALNEGO W SOŁONCEW ramach działalności Izby Regionalnej w Sołonce w kwietniu 2026 roku odnotowa...
29/04/2026

PRELUDIUM DO SEZONU MUZEALNEGO W SOŁONCE

W ramach działalności Izby Regionalnej w Sołonce w kwietniu 2026 roku odnotowano kilka istotnych wydarzeń.
W Wielki Czwartek, kiedy od niepamiętnych czasów palono ogniska w Sołonce na Trzech Potokach również w tym roku tradycji stało się zadość. To nietypowe zjawisko kulturowe na podstawie zgromadzonej wiedzy opisane jest w poprzednich artykułach.
Tym razem odwiedziła nas pani etnograf – zafascynowana wydarzeniem . Pokłosiem tego spotkania ma być publikacja i szersze zainteresowanie środowisk naukowych badających ciekawe tradycje ludowe.
W sobotę 11 kwietnia Izbę Regionalną w Sołonce odwiedziła 16 –to osobowa grupa z Anglii . Była to najbliższa rodzina Antoniego Krupy – brata znanego już Edwarda, którzy odbyli gehennę Sybiru i żołnierską tułaczkę z Armią Andersa również na Monte Cassino. Goście z uwagą i fascynacją wysłuchali 2.5 godzinnej opowieści o dorobku naszego dziedzictwa kulturowego. Odwiedziliśmy również Grotę przy kościele w Sołonce , której fundatorami jest rodzina Krupów.
Niezwykle miłe spotkanie miało miejsce w Szkole Podstawowej w Straszydlu w dniu 15 kwietnia , gdzie audytorium stanowiła młodzież, rodzice i nauczyciele. Istotą spotkania pod hasłem „ Wielcy Bohaterowie Małych Ojczyzn” było przybliżyć sylwetki wybitnych postaci wywodzących się z naszego surowca. Organizatorzy spotkania wytypowali do prezentacji trzy osoby: ks. majora Franciszka Łuszczki, kapitana Mieczysława Wilka i porucznika Edwarda Krupę. Spotkanie było też okazją aby zainspirować, szczególnie młodzież do poszukiwań i odkrywania historii lokalnych. Własne badania i tworzenie narracji do zaistniałych wydarzeń pozwala lepiej zrozumieć i polubić historię. W tym zakresie dużą pomoc dla uczniów i nie tylko deklaruje Izba Regionalna w Sołonce bo jest jeszcze tak wiele do odkrycia.
Piękna wiosenna aura była okazją aby w sobotę 18 kwietnia w gronie zainteresowanych przyjaciół odbyć wycieczkę plenerową po historycznych miejscach w Straszydlu. Wśród wielu miejsc dotarliśmy do posesji numer 618 gdzie na Wielkanoc 1945 roku miała miejsce tragedia w której żywcem spłonęli partyzanci stawiający opór funkcjonariuszom „bezpieki”. Dziś na dawnych zgliszczach pozostała ziemna piwnica i garść wspomnień wnuczki , którymi się z nami podzieliła. Wśród nas był pan Henryk, działający od lat w Towarzystwie Genealogicznym. Jego kontakty i możliwości badawcze mogą zaowocować na przyszłość.

PRZYSZŁOŚĆ MA KORZENIE W PRZESZŁOŚCI [ św. Jan  Paweł II ] Na łamach najnowszego wydania lokalnej gazety „Wiadomości z G...
02/04/2026

PRZYSZŁOŚĆ MA KORZENIE W PRZESZŁOŚCI [ św. Jan Paweł II ]

Na łamach najnowszego wydania lokalnej gazety „Wiadomości z Gminy Lubenia” ukazał się artykuł „Z wizytą w Izbie Regionalnej w Sołonce” pod redakcją pani Barbary Kuś. Jest to kolejna prezentacja placówki kulturalnej na terenie naszej gminy Lubenia, której istnienie i działalność w okresie już 40 lat zasadniczo nie budzi wątpliwości.
Autorka tekstu przedstawia jakie były początki i stan obecny działalności muzealnej w gminie Lubenia. Pochlebne opinie co do jakości wyjątkowych eksponatów i ich ekspozycji oraz pracy opiekuna cieszą i mobilizują do większej staranności.
W dniu 24 marca 2026 r. muzeum w Sołonce odwiedziła grupa młodzieży szkolnej ze Straszydla wraz z nauczycielem. Była to grupa, która w sposób szczególny interesuje się historią i na miarę swoich możliwości chcieliby odkrywać i dokumentować wyjątkowe postacie z naszego regionu. Jak jedna jaskółka wiosny nie czyni tak jedno spotkanie z młodzieżą nie daje gwarancji, że obudzi się w nich pasja do historii na miarę filmowego Indiana Jones. Sądzę że z uwagą wysłuchali dość długiego opowiadania o jednym z proponowanych lokalnych bohaterów.
Izba Regionalna w Sołonce służy wszelką pomocą dla młodzieży szkolnej w poszukiwaniu i udostępnianiu źródeł historycznych. Jestem przekonany, że jeśli uczniowie będą budować własną narrację historyczną dla swoich lokalnych odkryć opartych na rzetelnych źródłach, zrozumienie historii Polski i Świata będzie łatwe. Pasja odkrywania historii lokalnej daje teraz duże możliwości ciekawych kontaktów zagranicznych o czym rozmawialiśmy na spotkaniu.

W GNIEŹDZIE WYBRAŃCÓW NARODUNa zaproszenie senatora , pana Józefa Jodłowskiego a za sprawą działań logistycznych wielu u...
10/01/2026

W GNIEŹDZIE WYBRAŃCÓW NARODU
Na zaproszenie senatora , pana Józefa Jodłowskiego a za sprawą działań logistycznych wielu urzędników i aktywnych działaczy samorządowych z Podkarpacia w piątek 9 stycznia odbyła się wycieczka do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej. Było to ciekawe doświadczenie ponieważ wielu z nas miało okazję naocznie zobaczyć wnętrza i życie parlamentarne – wyjątkowo dobrze znane z licznych przekazów medialnych. Dodatkowo byliśmy gośćmi w tworzącym się imperium medialnym „ Republika”. W obecnym czasie stolice europejskie – w tym Warszawa przeżywa częste bunty społeczne wielu protestujących środowisk zawodowych, którym dzieje się krzywda. Akurat w tym dniu odbywał się pod Sejmem liczny protest rolników w obronie fundamentalnych decyzji dla zdrowia i życia Polaków. Jako wycieczka sercem byliśmy z protestującymi rozumiejąc jakie to ma znaczenie . Ten niecodzienny widok powodujący chaos w mieście był też dla nas jako turystyczny „bonus ujemny” i przykład zachodzących zmian. W Parlamencie za sprawą przewodnika zapoznaliśmy się z urbanistyką i historią obecnych obiektów. Przy tej okazji może warto dodać więcej sięgając do głębszej historii. Słowo „Parlament” wywodzi się od francuskiego czasownika mówić (parler) a „Sejm” od angielskiego „to say”. U nas pierwotną formą zgromadzeń były wiece plemion słowiańskich w których ważną funkcję zajmowała tzw. starszyzna plemienna decydując o wyborze władcy, o sprawach wojny lub pokoju. Według podań i legend jeszcze przed powstaniem państwa polskiego, założycieli dynastii Piastów wybrano na wiecach co miało miejsce dużo wcześniej jak w Irlandii którą uważa się za protoplasta parlamentaryzmu. Od XIV w. wiece przekształcały się w sejmiki a ogólnokrajowe zebrania wiecowych urzędników z 1306 i 1310 można postrzegać jako prekursorów polskiego parlamentaryzmu i sejmu walnego. Pierwszy dwuizbowy sejm odbył się w 1468 roku w Piotrkowie w okresie rządów Kazimierza Jagiellończyka. To wtedy po raz pierwszy w sejmie uczestniczyła duża grupa posłów ziemskich obrana przez swoich współziomków i posiadająca mandat do reprezentowania ich interesów. W 1493 r. za panowania Jana Olbrachta rada królewska przekształciła się w senat a izba poselska ostatecznie ukształtowała się z przedstawicieli sejmików ziemskich. W kolejnych latach rycerstwo przekształcone w szlachtę stanowiło główną siłę polityczną i gospodarczą a monarchowie aby zdobyć ich poparcie obdarowywali ich licznymi przywilejami. Jak wspomniano utworzono Izbę poselską w której zasiadali wybierani na sejmikach ziemskich posłowie, próbujący ograniczać możnowładcę. Po Unii lubelskiej 1569, wspólny parlament tworzyli przedstawiciele szlachty polskiej i litewskiej. Do obowiązku monarchy należało zwoływanie sejmów. Władca ustalał datę odbycia sejmików ziemskich, na których lokalna szlachta wybierała posłów, decydował, gdzie i kiedy odbędzie się sejm walny. Wpływał również na tematykę obrad poprzez rozsyłanie swoich propozycji na sejmiki. Zgodnie z artykułami henrykowskimi ustanowionymi po śmierci ostatniego króla z dynastii Jagiellonów - Zygmunta Augusta, sejmy miały być zwoływane co dwa lata na okres sześciu tygodni. Gdyby zaszła taka potrzeba, władca mógł zwołać dwutygodniowy sejm nadzwyczajny w dowolnym momencie. Król był postacią bardzo ważną. Bez jego zgody sejm nie mógł nic ustanowić .Izbę wyższą parlamentu stanowił senat, który wyłonił się z rady królewskiej. W jego skład wchodzili mianowani przez króla wyżsi urzędnicy państwowi; m.in. kanclerze, wojewodowie, kasztelanowie oraz biskupi. Na czele senatu stał Prymas Polski, który w dobie bezkrólewia, jako interrex, sprawował obowiązki monarsze. Po śmierci władcy do jego obowiązków należało zwołanie sejmu konwokacyjnego, podczas którego ustalano miejsce i datę sejmu elekcyjnego, gdzie ogół szlachty obierał kolejnego króla.
W początkowym okresie funkcjonowania dwuizbowego parlamentu przedstawiciele senatu stanowili grupę liczniejszą niż posłowie ziemscy, jednak z czasem proporcje te się odwróciły. W 1569 roku tych posłów było 166, licząc Polskę i Litwę. Liczba ta była bardzo płynna i zmieniała się z sejmu na sejm, ale zamykała się w granicach 200 osób . W naszym regionie miejscem obrad sejmiku była Sądowa Wisznia ( obecnie na Ukrainie tuż przy granicy). W pierwszym tygodniu referowano sprawy w drugim dyskusja i wnioski. W swoich założeniach praca izby poselskiej polegała na rzeczowej dyskusji, wymianie argumentów i próbie przekonania oponentów do swoich racji. Głosów się nie liczyło, ale ważyło. To miało swoje zalety, ponieważ nieznany poseł nie mógł się równać z innym na przykład Janem Zamoyskim
Patrzono więc na to kto i co mówi Posłowie musieli dojść do porozumienia i podjąć decyzję na zasadzie jednomyślności. Zatem podstawową zasadą funkcjonowania polskiego parlamentu była zgoda. I dopóki ta zasada była przestrzegana, to nawet ci, którzy nie byli zachwyceni z uchwał, zwyczajowo zgadzali się na nie. Okres zaborów a właściwie po autonomii dla Galicji mieliśmy Sejm Krajowy z siedzibą we Lwowie i reprezentantów w Wiedniu w Radzie Panów i Parlamencie. W innych zaborach wyglądało to inaczej. Po odzyskaniu niepodległości funkcjonował dwuizbowy parlament ugruntowany konstytucją marcową 1921 r. W okresie PRL – po roku 1946 zniesiono Senat w sfałszowanych wyborach
do czasu wielkich przemian gospodarczo - ustrojowych wstępnie określonych postanowieniami „Okrągłego stołu” w 1989 r. z częściowo wolnymi wyborami do Sejmu i całkowicie wolnymi do Senatu. Pierwsze całkowicie wolne wybory odbyły się 27 października 1991 roku.
Kilka informacji technicznych;
Obecny skład parlamentu to 460 posłów do Sejmu i 100 senatorów do Senatu
Zgodnie z artykułem 95 Konstytucji władzę ustawodawczą w Rzeczypospolitej Polskiej sprawują Sejm i Senat. Sejm sprawuje kontrolę nad działalnością Rady Ministrów w zakresie określonym przepisami Konstytucji i ustaw. Sejm może skrócić swoją kadencję uchwałą podjętą większością co najmniej 2/3 głosów ustawowej liczby posłów. Prezydent Rzeczypospolitej, po zasięgnięciu opinii Marszałka Sejmu i Marszałka Senatu, może w przypadkach określonych w Konstytucji zarządzić skrócenie kadencji Sejmu. Wraz ze skróceniem kadencji Sejmu skrócona zostaje również kadencja Senatu.
Wybory do Sejmu i Senatu zarządza Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, który w drodze postanowienia wyznacza ich datę na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 90 dni przed upływem kadencji, a organizacją i nadzorem nad całym procesem zajmuje się Państwowa Komisja Wyborcza (PKW). PKW oraz Krajowe Biuro Wyborcze (KBW) nadzorują okręgowe i obwodowe komisje wyborcze, które faktycznie przeprowadzają głosowanie i liczą głosy, podczas gdy Prezydent ustala termin wyborów, a PKW tworzy kalendarz wyborczy.
Zgodność wyborów do Sejmu i Senatu stwierdza Sąd Najwyższy, który rozpatruje protesty wyborcze i podejmuje ostateczną decyzję w tej sprawie na podstawie przepisów Konstytucji RP i Kodeksu wyborczego, po otrzymaniu sprawozdania od Państwowej Komisji Wyborczej.

ŚWIĘTA ROKU 1916W Izbie Regionalnej w Sołonce zachował się obrazek z czasów I wojny światowej, który być może towarzyszy...
24/12/2025

ŚWIĘTA ROKU 1916

W Izbie Regionalnej w Sołonce zachował się obrazek z czasów I wojny światowej, który być może towarzyszył żołnierzowi w chwilach wytchnienia między działaniami wojennymi Przywoływał pamięć i wspomnienia Świąt Bożego Narodzenia z rodzinnego domu.

05/12/2025
„GÓRNICZY STAN HEJ NIECH NAM ŻYJE”!W dniu św. Barbary - patronki górniczego trudu zadajemy sobie pytanie o obecny stan p...
04/12/2025

„GÓRNICZY STAN HEJ NIECH NAM ŻYJE”!

W dniu św. Barbary - patronki górniczego trudu zadajemy sobie pytanie o obecny stan polskiego górnictwa, związanej z tym pięknej tradycji, zwyczajach górniczych oraz kulturze która przenikała ze Śląska na całą Polskę. Ciężka, niebezpieczna i odpowiedzialna praca kształtowała charaktery ludzi górnictwa. Jaki jest dzisiaj sens słów zawartych w słowach hymnu górniczego?

„Górniczy stan hej niech nam żyje
Niech żyje nam górniczy stan
Bo choć przed nami dzienne światło kryje
To dla Ojczyzny trud ten jest nam dan” …

Górnicy stanowili awangardę zawodową w Polsce, szczególnie w dekadzie Edwarda Gierka. Z owoców ich pracy czerpał cały naród.
Obecnie zdaniem naukowych ekspertów z przyczyn czysto politycznych i ideologicznych jako brudna energia odchodzi się od węgla ale to wkrótce minie i złoża węgla będą nadal eksploatowane z wykorzystaniem nowoczesnych technologii jako stosunkowo tanie i stabilne źródło energii.( Mówi się o tym na corocznej Międzynarodowej Konferencji Bezpieczeństwa Energetycznego organizowanej we wrześniu przez Politechnikę Rzeszowską ) Nasze zasoby węgla kamiennego w zagłębiu śląskim i lubelskim wystarczą na setki lat, choć głębsze pokłady poniżej 1000 m, będą droższe w eksploatacji.

Święta Barbara patronowała również innym gałęziom górnictwa występującego na Podkarpaciu.
• Górnictwo Nafty i Gazu którego pierwsze szyby na świecie znajdują się w okolicach Jasła a procedura destylacji ropy naftowej odkryta przez Ignacego Łukasiewicza została przywłaszczona przez amerykańskich Teksańczyków.
• Karpackie Żupy Solne jak w Sołonce od wieków były źródłem pozyskiwania soli metodą warzenia a eksploatacja soli kamiennej odbywała się w Wieliczce.
• Przez wiele lat byliśmy w czołówce państw pod względem wydobycia siarki w rejonie tarnobrzeskim i miedzi w okolicach Polkowic na Dolnym Śląsku.
Jeśli w historii cofniemy się ponad sto lat to dowiemy się że w czasie wielkiej emigracji przed I wojną światową wielu naszych rodaków wyjeżdżało do Ameryki. Co trzeci górnik w Ameryce pochodził od nas - z Galicji kiedy Polska nie istniała po zaborach. Po uzyskaniu niepodległość i powstaniach, które przywróciły nam Śląsk wielu naszych młodych rodaków znalazło zatrudnienie w kopalniach. Po wyniszczającej I wojnie światowej potrzebowali nas także Francuzi do odbudowy przemysłu. Powstała nawet emigracja rolniczo - górnicza z udziałem naszych rodaków po których część pamiątek ich potomkowie zdeponowali tego lata w naszym muzeum. W nurcie tej emigracji był również górnik Edward Gierek z Sosnowca (znana postać historyczna skażona tam ideologią socjalistyczną).
Wszystkie te gałęzie górnictwa są dziś dla nas raczej domeną muzealnictwa gdzie z sentymentem wspomina się ich kulturowość i faktografię.
W tym szczególnym dniu „Barbórki” z inicjatywy Izby Regionalnej w Sołonce i przychylności dyrekcji szkół w gminie Lubenia w Siedliskach, Lubeni, Sołonce i Straszydlu odbyły się ciekawe spotkania. Naszym gościem w galowym mundurze był aktywny górnik Kopalni Węgla Kamiennego „Zofiówka” w Jastrzębiu pan Przemysław Gierlak. Ciekawe opowieści bywalca „podziemnych czarnych światów” i ożywiona dyskusja wskazywały na duże zainteresowanie uczniów.

WSPÓLNY ŚPIEW MA MOC„Wspólny śpiew ma moc” to godny naśladowania koncert pieśni patriotycznych, który miał miejsce w Gmi...
10/11/2025

WSPÓLNY ŚPIEW MA MOC

„Wspólny śpiew ma moc” to godny naśladowania koncert pieśni patriotycznych, który miał miejsce w Gminnym Ośrodku Kultury w Błażowej w przededniu Święta Niepodległości Polski. Bynajmniej nie chodzi tu o większe decybele lecz budowanie wspólnoty poprzez jednoczenie się wokół wspólnych wartości patriotycznych, historycznych i narodowych. Potrzeba jedności narodowej szczególnie u Polaków jest tak silna, że nie zmieniły tego zabory i globalizacja. Nie zmienią też dążenia federacyjne w Europie bo to jest sprzeczne z naturą człowieka. Każdy człowiek, nawet ten wielki sławny i wpływowy, będący idolem dla milionów szuka i potrzebuje azylu w swoim domowym zaciszu. Ci którym wydaje się że może być inaczej – błądzą i nie znajdują własnej przystani. To samo dotyczy narodu spójnego etnicznie lub wyznającego wspólne wartości.
Z pewnością takich koncertów pieśni patriotycznych w całym kraju było dużo ale ten konkretny w Błażowej napawa optymizmem patrząc na najmłodszych wykonawców bo nie zatracili ducha polskości. Miałem i ja okazję zaśpiewać lub zdezerterować znajdując na to wiele powodów. Był to mój debiut wokalny na profesjonalnej scenie przy licznej – wymagającej widowni. Co najmniej sześć osób stanowczo powiedziało że był to mój udany występ, więc wierzę im. Zdecydowałem się zaśpiewać popularną pieśń z czasów powstania listopadowego : „ Bywaj dziewczę zdrowe” przy akompaniamencie akordeonu.
Organizatorzy jak; Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Błażowskiej z panią Prezes dr Małgorzatą Kutrzebą i władze Gminy Błażowa z panem Burmistrzem Jerzym Kocójem wręczyli wykonawcom upominki i zaprosili do dalszej wspólnej biesiady jak to w staropolskim jest zwyczaju za co serdecznie dziękujemy.

ZWIASTUN DOBREJ WSPÓŁPRACYJako reprezentant Izby Regionalnej w Sołonce, było mi bardzo miło przyjąć zaproszenie i uczest...
27/10/2025

ZWIASTUN DOBREJ WSPÓŁPRACY

Jako reprezentant Izby Regionalnej w Sołonce, było mi bardzo miło przyjąć zaproszenie i uczestniczyć w wydarzeniu, a będąc uczestnikiem i bacznym obserwatorem pozwolę sobie na kilka refleksji:
Radiowa audycja https://radio.rzeszow.pl/.../45-lecie-tow-milosnikow.../z udziałem pani dr Małgorzaty Kutrzeby była wspaniałym preludium do wydarzeń jakie nastąpiły kolejnego dnia w sobotę 25 października 2025 r. w Błażowej, gdzie kwintesencją była konferencja popularno-naukowa z okazji Jubileuszu 125-lecia budowy kościoła p. w. św. Marcina w Błażowej i 45-lecia działalności Towarzystwa Miłośników Ziemi Błażowskiej.
Poranek z charakterystyczną scenerią dla „złotej polskiej jesieni” już w drodze na spotkanie zwiastował że będzie to miły i ciekawy dzień. Dość szybko na tle lazurowego nieba ukazały się majestatyczne wieże kościoła neogotyckiego z elementami romańskimi w którym msza święta z udziałem bpa Stanisława Jamrozka przy licznej koncelebrze księży była programowym początkiem konferencji. Dalsze obrady pod przewodnictwem niezwykle elokwentnej pani Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Błażowskiej dr Małgorzaty Kutrzeby, miały miejsce w Zespole Szkół w Błażowej. Prelegenci w swoich ofiarowanych im krótkich minutkach wystąpienia zreferowali celująco swoje tematy. Debatowano na tematy; związane z budową kościoła i jego architekturą, miejscowych artystach którzy uświetnili wnętrze kościoła i działalności parafii na przestrzeni lat .Dopełnieniem treści tych zagadnień była informacja o 45-leciu działalności Towarzystwa Miłośników Ziemi Błażowskiej, dzięki której wiele inicjatyw społeczno- kulturalnych mogło zaistnieć i być otoczone należną opieką i pamięcią.
Dla przeciętnych słuchaczy, konferencja była nie tylko źródłem wiedzy i informacji o regionie ale także nauką jak organizować działalność w celu ochrony dziedzictwa kulturowego swoich „Małych Ojczyzn”. Moją uwagę w sposób szczególny zwróciło wystąpienie ks. prof. Jana Twardego – wspaniałego oratora, erudyty i wykładowcy homiletyki (dziedzina teologii zajmująca się sztuką głoszenia kazań). Była to przykładowa lekcja dla tych którzy obawiają się publicznych wystąpień i treści swojego przekazu. W tzw. czasie spotkań kuluarowych była okazja porozmawiać i wymienić poglądy z różnymi osobami jak: dr Antoni Chuchla – prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Niebyleckiej czy Augustyn Rybka – właściciel Prywatnego Muzeum Kultury Materialnej Wsi Podkarpackiej „Potoki”. Wizje działalności pana Augustyna zdają się być na granicy fantastyki ale realność temu przeczy. Przypuszczam że w każdej lokalnej społeczności jest potencjał do działań w zakresie ochrony i kultywowania swojego dziedzictwa kulturowego poprzez liderów społecznych. Niewątpliwie w Błażowej jest nim pani prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Błażowskiej dr Małgorzata Kutrzeba za którą stoi: wiedza, charyzma, dobry przykład a czasem i pokora. Organizatorzy na koniec nie pozwolili odejść nikomu bez udziału w smacznym obiedzie. Za wszystko bardzo dziękuję.

WYSZLI Z UKRYCIAW dniu świętego Hieronima, które przypada 30 września wielu Archiwistów wyszło z mrocznych piwnic i zaku...
05/10/2025

WYSZLI Z UKRYCIA

W dniu świętego Hieronima, które przypada 30 września wielu Archiwistów wyszło z mrocznych piwnic i zakurzonych strychów – gdzie najczęściej pracują aby przyjąć zaproszenie i spotkać się w Archiwum Państwowym w Rzeszowie. Było to już drugie spotkanie a okazją „Dzień Archiwisty”, którego patronem właśnie jest św. Hieronim.
Dość licznie zgromadzonych powitał ciepło i serdecznie dyrektor pan Paweł Dudek wraz ze swoim najbliższym sztabem współpracowników. Rozglądając się wokoło można było zauważyć wiele wzajemnych gestów uśmiechu i skinienia głowy na znak pozdrowienia i potwierdzenia, że stanowimy wspaniałą grupę. Tradycyjnie już był tort, co do którego była pokusa smaku i żal że zostanie bezpowrotnie zniszczone wyjątkowo piękne dzieło artystyczne.
W gwarze ciekawych rozmów zaproponowano udział w grach planszowych dotyczących archiwistów i zawodów pokrewnych. Uważam że gry ( których dystrybucje z łatwością da się wskazać) mogłyby być dedykowane dla uczniów szkół, jako narzędzie dydaktyczne którym poprzez zabawę mogliby poznawać arkana pracy Archiwów po to aby w przyszłości korzystać z ich zasobów jak z Biblioteki.
Pokrzepiające były słowa pana dyrektora, który w ubiegłym roku powiedział: „mam nadzieję że spotkamy się za rok”. Obecnie deklaracja była bardziej konkretna: „spotykamy się za rok”.

NASZA CEGŁA W ŚCIANIENarodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi powołał Zespół Badań Naukowych Etnograficznych w któreg...
04/10/2025

NASZA CEGŁA W ŚCIANIE

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi powołał Zespół Badań Naukowych Etnograficznych w którego skład wchodzą przedstawiciele różnych ośrodków naukowych i kulturowych w Polsce. Wśród członków zespołu jest również pani Elżbieta Dudek- Młynarska z Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie . Powstał projekt badawczy „ Etnomozaika”, którego celem jest opracowanie form współczesnej kultury ludowej początku XXI wieku nawiązującej do dziedzictwa i tradycji wsi w celu jej ochrony i wzmocnienia. Projekt ma charakter ogólnopolski a badania pilotażowe wystartowały w województwie podkarpackim. W związku z tym rozpoczęły się badania terenowe i współpraca z różnymi instytucjami kultury.
Pani Justyna z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej w ostatnim czasie odwiedziła Izbę Regionalną w Sołonce aby w dwu godzinnym wywiadzie pozyskać takie informacje dotyczące naszego regionu. Zdaniem rozmówczyni wywiad był miły i ciekawy a dotyczył następujących zagadnień:
1. Obrzędowość doroczna oraz inne praktyki społeczno- kulturowe
2. Obrzędowość rodzinna oraz inne okolicznościowe praktyki społeczno- kulturowe
3. Folklor lokalny
4. Świat przyrody w tradycjach
5. Kulinaria
6. Aktywność społeczna
7. Tradycje i umiejętności wytwórcze
W tej chwili trudno powiedzieć jaki będzie miała zasięg, zainteresowanie i potencjalne korzyści wiedza o naszym dziedzictwie kulturowym. W wywiadzie między innymi wspomniałem o niespotykanej gdzie indziej tradycji palenia ognisk na „Trzech Potokach” w Wielki Czwartek. Być może z tego powstanie ciekawy element kulturowy z pakietem korzyści dla Gminy Lubenia i jej mieszkańców.

Adres

Sołonka 26
Sołonka
36-042LUBENIA

Telefon

+48505510999

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Izba Regionalna w Sołonce umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Izba Regionalna w Sołonce:

Udostępnij

Kategoria