24/01/2020
Nowy projekt :
Od 4 maja - 15 maja 2020 r.
Wygraliśmy konkurs na najlepszy pomysły na bezpłatny 12-dniowy pobyty na turnusie terapeutycznym dla 48 uosób z klas młodszych wraz z opiekunami i kadrą pedagogiczno-wychowawczą w ośrodku fundacji ING Dzieciom w Wiśle
" Integracja to rewelacja"
Ideą turnusu jest integracja dzieci, które będą uczyć się wzajemnej pomocy, co pozytywnie wpłynie na ich poczucie bezpieczeństwa i pewność siebie. Ważnym zadaniem będzie zdobycie umiejętności przegrywania z honorem i szacunku dla zwycięzców.
Założeniem turnusu terapeutycznego jest maksymalna możliwa rehabilitacja ruchowa, społeczna, edukacyjna i sensoryczna dzieci . Ważnym elementem jest współpraca terapeuty z dziećmi, ich rodzicami i opiekunami. Zajęcia i wyjazdy organizowane w ramach pobytu są dostosowane do możliwości rozwojowych dzieci. Turnus ma służyć neutralizowaniu strachu dzieci ze spektrum autyzmu, znajdujących się w nowym miejscu. Podczas turnusu prowadzone są zabiegi relaksacyjne i wyciszające. Uczestnik turnusu wraz z opiekunem, jakim może być rodzic bądź wolontariusz, bierze udział w ruchowych zajęciach rehabilitacyjnych na basenach solankowych pod opieką fizykoterapeutów oraz ratownika. Indywidualna rehabilitacja odbywa się na terenie ośrodka fundacji w grocie solnej oraz gabinecie fizykoterapii, z udziałem wykwalifikowanego fizjoterapeuty W grocie solnej dzieci mają możliwość skorzystania z inhalacji solankowych.
W trakcie turnusu będziemy realizowali własne programy zajęciowe, które specjalnie opracowaliśmy na czas pobytu w ośrodku w Wiśle. Do programu indywidualnej terapii dzieci z niepełnosprawnościami wykorzystywane są sprzęty i urządzenia rehabilitacyjne stanowiące wyposażenie Sali Integracji Sensorycznej.
W programie turnusu znajdują się także elementy integrujące dzieci i ich opiekunów. Do takich należą wycieczki krajoznawcze, ogniska, zabawy ruchowe na terenie ośrodka i w plenerze podczas wyjazdów. W czasie całego pobytu będą organizowane zajęcia dydaktyczne zgodne z podstawą programową
Zostały zaplanowane między innymi;
zapoznanie z okolicą- przejazd "Ciuchcią Maciusia " - zwiedzanie Wisły, "Śladami Małysza, Muzeum Narciarstwa
Praca w dwóch zespołach- wspólne czytanie dwóch różnych bajek terapeutycznych ; 1 grupa bajka terapeutyczna pt."Bajka o Kasi, dwóch kółkach i wielkiej przyjaźni" , 2 grupa czyta powiadania pt. "Nikomu niepotrzebny aniołek"
wycieczka autokarowa -teatralizacja w Teatrze Lalek "Banialuka' w Bielsku-Białej powstanie filmu rysunkowego
wycieczka do Ustronia
wizyta w Leśnym Parku Niespodzianek
całodniowa wycieczka na Czantorię
ognisko z pieczeniem kiełbasek
wyjazd do Wisły Czarne
zwiedzanie Rezydencji Prezydenta RP udział we mszy św.
oglądanie Zapory
Wyjście do Muzeum Beskidzkiego w Wiśle
Całodniowa wycieczka -ścieżka edukacyjna w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Istebnej
wycieczka do Parku rozrywki w Ochabach
Autorkami projektu są;
mgr Maria Oram
mgr Barbara Światłowska
mgr Jolanta Stolarczyk