03/05/2026
Pielgrzymka do św. Andrzeja Boboli
🚴♂️ Relacja z Rowerowego Szlaku:
W dniach 1-2 maja Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” im. Jana Pawła II w Dobrkowie zorganizowało pielgrzymkę rowerową do Strachociny – miejsca kultu św. Andrzeja Boboli.
Dzień 1: Przez wzniesienia ku Strachocinie (ok. 110 km)
Trasa była wymagająca, ale pełna pięknych widoków.
• Zbiórka w Wielopolu Skrzyńskim wymusiła na uczestnikach pokonanie wzniesień Południka lub Stasiówki.
• Następnie trasa wiodła przez Nawsia /górka/ i Strzyżów. Tutaj rozpoczęliśmy wspinaczkę do Czarnorzeki. Na parkingu przy Prządkach czekała na nas kawa, herbata i ciasteczka serwowane przez Prezesa i Alę :)
• Zjazd był błyskawiczny i malowniczy. Wynagrodził nam wcześniejszy trud. Jechaliśmy super asfaltową dróżką z piękną panoramą Krosna. Następnie bocznymi drogami dojechaliśmy na "Bobolówkę"
W Strachocinie zwiedziliśmy Sanktuarium. To cel naszej pielgrzymki już czwarty raz. Andrzej Bobola, patron Polski, pomimo straszliwych tortur nie wyparł się wiary. W czasie wojny z Rosją w 1920r. biskupi nakazali odprawić dziewięciodniową nowennę błagalna do błogosławionego Andrzeja Boboli, w ostatni dzień nowenny 15 sierpnia 1920r. wydarzył się "Cud nad Wisła" . Wdzięczność za te wydarzenia miała wpływ na kanonizację Andrzeja w 1923r. Po chwili zadumy, modlitwy i zwiedzania udaliśmy się na nocleg do Beska. Pięciu śmiałków z grupy „Sokoła” wykazało się niesamowitą formą, wracając tego samego dnia na rowerach do domu i pokonując łącznie około 200 km! Pozostali spędzili miły wieczór w Besku na dyskusjach wspomnieniach i planowaniu kolejnych wypraw.
Dzień 2: Powrót (ok. 90 km.)
Drugiego dnia rano wyruszyliśmy w drogę powrotną. Bez stresu, przy pięknej pogodzie odwiedzając po drodze:
• Haczów i jego zabytkowy, największy w Europie drewniany kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła.
• Bunkry w Stępinie.
Podsumowanie: 👥 Uczestnicy: 13 rowerzystów /wszyscy wrócili zadowoleni w dobrej kondycji/ oraz 2 osoby w samochodzie zabezpieczającym /gwarantowali picie, jedzenie i spokój ducha/. 💪 Atmosfera: Wyjątkowa integracja i mnóstwo pozytywnej energii. 🚴♂️ Trasa: ok. 200 km przewyższenia ok. 2000m
Dziękujemy wszystkim za wspólny trud!