Organizacja stanowiła podstawę budowania Legionów Polskich. W szeregach Strzelca były tak wybitne osobistości jak Józef Piłsudzki, Edward Rydz-Śmigły, Władysław Sikorski, Kazimierz Tetmajer. Strzelcy pochodzili z różnych warstw społecznych – byli to zarówno robotnicy, chłopi jaki studenci, uczniowie i inteligencja. Wszystkich ochotników łączyły wspólne cechy i cele: patriotyzm, ofiarność, koleżeńs
two, dyscyplina. Dnia 15 marca 1986 roku na ziemi wągrowieckiej powstaje Związek Strzelecki „Strzelec” Wągrowiec. Założycielem był por. Stanisław Chomko. Początkowo „Strzelec” liczył 25 członków. Obecnie jest ich ponad 200 osób. Obszarem działania Związku Strzeleckiego „Strzelec” Wągrowiec jest województwo: Wielkopolski, Łódzkie, Podkarpackie, Małopolskie, Kujawsko – Pomorskie, Zachodnio-Pomorskie. Natomiast siedzibą władz naczelnych jest miasto Wągrowiec. Organizacja z dnia na dzień rozszerza swoją działalność i powołuje nowe okręgi. Strzelec posiada własny statut, regulaminy, swoje loga i odznaczenia. CELE ZS „STRZELEC” W
*działanie na rzecz niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej,
*wychowanie obywatelskie członków
*przygotowanie młodzieży do służby wojskowej i obrony cywilnej,
*wychowanie członków w duch patriotycznym,
*podnoszenie poziomu sprawności fizycznej,
*uczenie zdyscyplinowanego życia w zespole. OSIĄGNIĘCIA
*2013 – Pozyskanie kadry szkoleniowej.
*2013 – Utworzenie Okręgów, Oddziałów, Żandarmerii Strzeleckiej oraz Specjalnej Grupy Operacyjnej.
*2013/14 – Szkolenia / Ćwiczenia / Manewry / Poligony oraz pozyskiwanie nowych członków
ZAMIERZENIA na najbliższe lata:
*Ciągłe pozyskanie nowych członków do oddziałów w całej Polsce,
*Podnoszenie swoich kwalifikacji i umiejętności,
*Pozyskiwanie nowych partnerów i sponsorów,
*Rozwijanie i rozbudowywanie istniejących pododdziałów,
*Współpraca z organizacjami rządowymi,
*Prowadzenie szkoleń i prelekcji np. w szkołach,
*Podtrzymywanie tradycji narodowych. Osoby kierujące działalnością Związku:
Komendant marszałek ZS Stanisław Chomko
Szef Sztabu - płk ZS Adam Cybort
Z-ca komendanta - ppłk ZS Dariusz Piechocki
Z-ca komendanta - kpt. ZS Marek Aleksandrowicz
Szef Szkolenia - plk ZS Jarosław Forsztek
Kwatermistrz - kpt. ZS Maciej Jastrzębski
Szef Finansów - kpt. ZS Grzegorz Ruciński
Dowódcy Okręgów:
1- gen. senior ZS Wiesław Kubik
2 - gen. ZS Krzysztof Majer
3 - gen. ZS Ryszard Karpiński
4 - płk ZS Waldemar Serocki
5 - por. ZS Krzysztof Skowroński