Na Wypale - EkoMuzeum Węgla Drzewnego

Na Wypale - EkoMuzeum Węgla Drzewnego Ekomuzeum Węgla drzewnego "Na Wypale"
ZWIEDZANIE, GALERIA, MIELERZ, ŚWIĘTY TYBALD, GRILL, NAPOJE
(2)

13/06/2026

Węgiel z drzew owocowych najlepszy na grila.

08/06/2026

Nie tylko na grilla

07/06/2026

Dlaczego akurat w Bieszczadach ?
Co ma wspólnego węgiel drzewny ze Starem 66 potocznie nazywany Pszczółką?

07/06/2026

Kilka godzin przed zamknięciem pieca dorzucamy niedopały.

U nas nic się nie marnuje 😊

Niedopał czyli coś pomiędzy drewnem a węglem, który potrzebuje więcej czasu aby zmienić się w dobrej jakości węgiel bukowy. 🌳🖤

🐗 BIEG RZEŹNIKA 🐗Część naszej ekipy podjęła wyzwanie tegorocznych biegów górskich w Bieszczadach.Wiktoria i Marcin, raze...
05/06/2026

🐗 BIEG RZEŹNIKA 🐗

Część naszej ekipy podjęła wyzwanie tegorocznych biegów górskich w Bieszczadach.

Wiktoria i Marcin, razem ze 104 innymi biegaczami wybrali trasę 49 km i po 11 godzinach walki dotarli na metę, zajmując fantastyczne miejsca ‼️

🐗 Wiktoria ukończyła bieg na 9️⃣ miejscu, a wśród kobiet była 2️⃣! 💪🏼

🐗 Marcin zameldował się na mecie jako 🔟 zawodnik, a wśród mężczyzn zajął 8️⃣ miejsce !

💪🏼WIELKIE GRATULACJE od całej wypałowej ekipy - ogromny szacunek za determinację, siłę i charakter.

Jesteśmy z Was dumni! 🔥👏

🔥Święto dymu  2026🔥3️⃣–5️⃣ lipca w Ekomuzeum „Na wypale” w Radoszycach➡️Trzy dni ognia, tradycji i bieszczadzkiej duszy....
02/06/2026

🔥Święto dymu 2026🔥

3️⃣–5️⃣ lipca w Ekomuzeum „Na wypale” w Radoszycach

➡️Trzy dni ognia, tradycji i bieszczadzkiej duszy.⬅️

Zapraszamy!

Święto Dymu to wyjątkowy czas, w którym oddajemy hołd smolarzom, węglarzom, ludziom lasu i wszystkim, którzy przez lata tworzyli historię Bieszczadów. To święto pracy, tradycji i pasji a przede wszystkim ludzi, którzy noszą w sobie dym, ogień i bieszczadzkie serce.

🔥 Mielerz - serce wydarzenia
Jak co roku w piatek odpalimy tradycyjny mielerz, który będzie palił się przez kilka dni. Nad jego prawidłowym wypałem czuwać będą nasi niezastąpieni mistrzowie: Marcin Sikora oraz Paweł Łabaj.
To jedyna okazja, by zobaczyć na żywo proces, który przez wieki był fundamentem bieszczadzkiego czarnego złota.

PROGRAM WYDARZENIA

🌲 Wycieczki i opowieści o węglu drzewnym
Przez całe trzy dni odbywać się będą wycieczki z naszym przewodnikiem Bartoszem Wroną, który krok po kroku opowie o procesie powstawania węgla drzewnego w retortach, jego zastosowaniu, ludziach i histori węgla.

🔨 Pokazy dawnych rzemiosł (sobota i niedziela)
W tym roku czeka nas wyjątkowa podróż do średniowiecza:
Średniowieczne hutnictwo żelaza i kowalstwo
prowadzenie: dr Maciej Tomaszczyk – Stowarzyszenie Polskich Artystów Kowali
Średniowieczne hutnictwo szkła, prowadzenie: Katarzyna Ampt – Muzeum Narodowe w Warszawie
Średniowieczne dziegciarstwo i potażnictwo, prowadzenie: Piotr Kasprzyk – Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

🎪 Stoiska, wystawy i lokalne produkty
Na terenie Ekomuzeum znajdziecie:
-stoiska lokalnych twórców i rzemieślników
-stoisko promocyjne Technikum Leśnego w Lesku – wystawa narzędzi i historii leśnictwa
-stoisko Nadleśnictwa Komańcza
-lokalne potrawy i napoje

🎲 Strefa dla rodzin
W sobotę i niedzielę zapraszamy do STREFY DREWNIANYCH GIER WIELKOFORMATOWYCH – Ziqua Fun.https://www.facebook.com/SDGWziqafun
To świetna okazja, by spędzić czas z dziećmi w aktywny i twórczy sposób.

📚 Spotkania i prelekcje
W wydarzeniu udział wezmą:
-leśnik Edward Marszałek z promocją swoich książek
-prof. dr hab. Ewa Kocój – Instytut Kultury UJ – prelekcja o ogniu

📸 Wystawy fotograficzne
Dla miłośników fotografii przygotowaliśmy wyjątkowe ekspozycje:
„Ludzie Dymu” – P. Malarczyk
„Bieszczady w czerni, bieli i dymie” – Ł. Kozłowski
„Węglarze, smolarze, wypały – przemijanie” – M.T. Saidler‑Kumor i Michał Kumor
prace grupy Bieszczadzkie Pstryki Naszej Kliki

🔥 Wieczorne widowiska
Piątek: pokaz chodzenia po ogniu – Nestinari Polska (możliwość udziału!) http://nestinari.pl/
Sobota: widowiskowy fire show – Full Moon’s Flames https://www.youtube.com/watch?v=xHPGMY0nia4

🎶 Nie zabraknie lokalnych brzmień i artystów:
- Duet Lewandowski & Krupa- sobota
- Piotr Michna - niedziela
- Monika Jastrząb – piatek koncert przy ognisku

🤝 Zapraszamy wszystkich ludzi lasu i dymu
Szczególnie zapraszamy:
smolarzy i węglarzy, ludzi pracujących przy zrywce drewna, bieszczadników, zakapiorów i wszystkich, którzy tworzą magię tego miejsca, przedsiębiorców branży węgla drzewnego, mieszkańców, turystów i wszystkich zakochanych w Bieszczadach
To Wasze święto ! Wasza historia! Wasz dym !

Oczywiście posiadamy miejsce dla namiotów i kamperów 😉

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie.
Główny Partner wydarzenia- GOK Komańcza

Pierwszy dzień Święta Dymu – dofinansowany ze środków Starostwa Powiatu Sanockiego w kwocie 6500 zł
Drugi i trzeci dzień – dofinansowano z budżetu Województwa Podkarpackiego w ramach konkursu Mecenat kulturalny 2026 w kwocie 36000 zł

Wstęp na całe trzydniowe wydarzenie BEZPŁATNY!

01/06/2026

Długi weekend zaczynamy już w środę 🔥
Zapraszamy na opowieści o węglu, SMOLARZACH i wypałach w godzinach od 10 do 18.

Otrzymaliśmy bardzo fajne dofinansowanie zajęć edukacyjnych dla grup szkolnych z terenu Beskidu Niskiego i Bieszczadów 😁
01/06/2026

Otrzymaliśmy bardzo fajne dofinansowanie zajęć edukacyjnych dla grup szkolnych z terenu Beskidu Niskiego i Bieszczadów 😁

😊
30/05/2026

😊

📚📚📚 Bieszczady wypalone Edwarda Marszałka. Historia, która znika
👇 Szczegóły - link w komentarzu

Adres

Radoszyce
Komancza
35-542

Godziny Otwarcia

Piątek 10:00 - 18:00
Sobota 10:00 - 18:00
Niedziela 10:00 - 18:00

Telefon

+48533705209

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Na Wypale - EkoMuzeum Węgla Drzewnego umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Na Wypale - EkoMuzeum Węgla Drzewnego:

Udostępnij

Kategoria