02/06/2026
🔥Święto dymu 2026🔥
3️⃣–5️⃣ lipca w Ekomuzeum „Na wypale” w Radoszycach
➡️Trzy dni ognia, tradycji i bieszczadzkiej duszy.⬅️
Zapraszamy!
Święto Dymu to wyjątkowy czas, w którym oddajemy hołd smolarzom, węglarzom, ludziom lasu i wszystkim, którzy przez lata tworzyli historię Bieszczadów. To święto pracy, tradycji i pasji a przede wszystkim ludzi, którzy noszą w sobie dym, ogień i bieszczadzkie serce.
🔥 Mielerz - serce wydarzenia
Jak co roku w piatek odpalimy tradycyjny mielerz, który będzie palił się przez kilka dni. Nad jego prawidłowym wypałem czuwać będą nasi niezastąpieni mistrzowie: Marcin Sikora oraz Paweł Łabaj.
To jedyna okazja, by zobaczyć na żywo proces, który przez wieki był fundamentem bieszczadzkiego czarnego złota.
PROGRAM WYDARZENIA
🌲 Wycieczki i opowieści o węglu drzewnym
Przez całe trzy dni odbywać się będą wycieczki z naszym przewodnikiem Bartoszem Wroną, który krok po kroku opowie o procesie powstawania węgla drzewnego w retortach, jego zastosowaniu, ludziach i histori węgla.
🔨 Pokazy dawnych rzemiosł (sobota i niedziela)
W tym roku czeka nas wyjątkowa podróż do średniowiecza:
Średniowieczne hutnictwo żelaza i kowalstwo
prowadzenie: dr Maciej Tomaszczyk – Stowarzyszenie Polskich Artystów Kowali
Średniowieczne hutnictwo szkła, prowadzenie: Katarzyna Ampt – Muzeum Narodowe w Warszawie
Średniowieczne dziegciarstwo i potażnictwo, prowadzenie: Piotr Kasprzyk – Muzeum Archeologiczne w Biskupinie
🎪 Stoiska, wystawy i lokalne produkty
Na terenie Ekomuzeum znajdziecie:
-stoiska lokalnych twórców i rzemieślników
-stoisko promocyjne Technikum Leśnego w Lesku – wystawa narzędzi i historii leśnictwa
-stoisko Nadleśnictwa Komańcza
-lokalne potrawy i napoje
🎲 Strefa dla rodzin
W sobotę i niedzielę zapraszamy do STREFY DREWNIANYCH GIER WIELKOFORMATOWYCH – Ziqua Fun.https://www.facebook.com/SDGWziqafun
To świetna okazja, by spędzić czas z dziećmi w aktywny i twórczy sposób.
📚 Spotkania i prelekcje
W wydarzeniu udział wezmą:
-leśnik Edward Marszałek z promocją swoich książek
-prof. dr hab. Ewa Kocój – Instytut Kultury UJ – prelekcja o ogniu
📸 Wystawy fotograficzne
Dla miłośników fotografii przygotowaliśmy wyjątkowe ekspozycje:
„Ludzie Dymu” – P. Malarczyk
„Bieszczady w czerni, bieli i dymie” – Ł. Kozłowski
„Węglarze, smolarze, wypały – przemijanie” – M.T. Saidler‑Kumor i Michał Kumor
prace grupy Bieszczadzkie Pstryki Naszej Kliki
🔥 Wieczorne widowiska
Piątek: pokaz chodzenia po ogniu – Nestinari Polska (możliwość udziału!) http://nestinari.pl/
Sobota: widowiskowy fire show – Full Moon’s Flames https://www.youtube.com/watch?v=xHPGMY0nia4
🎶 Nie zabraknie lokalnych brzmień i artystów:
- Duet Lewandowski & Krupa- sobota
- Piotr Michna - niedziela
- Monika Jastrząb – piatek koncert przy ognisku
🤝 Zapraszamy wszystkich ludzi lasu i dymu
Szczególnie zapraszamy:
smolarzy i węglarzy, ludzi pracujących przy zrywce drewna, bieszczadników, zakapiorów i wszystkich, którzy tworzą magię tego miejsca, przedsiębiorców branży węgla drzewnego, mieszkańców, turystów i wszystkich zakochanych w Bieszczadach
To Wasze święto ! Wasza historia! Wasz dym !
Oczywiście posiadamy miejsce dla namiotów i kamperów 😉
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie.
Główny Partner wydarzenia- GOK Komańcza
Pierwszy dzień Święta Dymu – dofinansowany ze środków Starostwa Powiatu Sanockiego w kwocie 6500 zł
Drugi i trzeci dzień – dofinansowano z budżetu Województwa Podkarpackiego w ramach konkursu Mecenat kulturalny 2026 w kwocie 36000 zł
Wstęp na całe trzydniowe wydarzenie BEZPŁATNY!