165-lecie urodzin Janiny Omańkowskiej

165-lecie urodzin Janiny Omańkowskiej Dane kontaktowe, mapa i wskazówki, formularz kontaktowy, godziny otwarcia, usługi, oceny, zdjęcia, filmy i ogłoszenia od 165-lecie urodzin Janiny Omańkowskiej, Muzeum historii, Katowice.

Ten profil realizuje cel, jakim jest upamiętnienie Janiny Omańkowskiej, nawiązując tym samym do uchwały Sejmiku Ślaskiego z dnia 27 sierpnia 2018 roku oraz do projektów Stowarzyszenia Szlakiem Kobiet.

W roku 2027 będziemy obchodzić (albo nie) 100lecie śmierci Janiny Omańkowskiej. Ja będę, bo od 2009 roku dla upamiętnien...
01/03/2026

W roku 2027 będziemy obchodzić (albo nie) 100lecie śmierci Janiny Omańkowskiej. Ja będę, bo od 2009 roku dla upamiętnienia Janiny zrobiłam najwięcej w tym województwie, bo się na nim nie zatrzymałam, ani na górnolotnej retoryce Panteonu Górnośląskiego. Janina Omańkowska została przeze mnie ożywiona i przypomniana (dzięki OSCE – The Organization for Security and Co-operation in Europe i niemieckiej fundacji politycznej im. Heinricha Bölla (Heinrich-Böll-Stiftung), która jest blisko związana z niemiecką partią Zielonych (Bündnis 90/Die Grünen). Działa na rzecz ekologii, zrównoważonego rozwoju, feminizmu, demokracji i praw człowieka, posiadając biura na całym świecie, w tym w Warszawie) nawet tam, gdzie się urodziła, tzn. w Srebrnikach w województwie kujawsko-pomorskim, dokąd udałam się wypożyczonym (z trudem) samochodem) z pobliskiego miasteczka. Co prawda proboszcz parafii w Srebrnikach myślał, że jestem posłanką z przeszłości w sprawie innej kobiety, tj. Urszuli Modrzyńskiej. Modrzyńska urodziła się w 23 lutego 1928 roku w Srebrnikach, (Gmina Kowalewo Pomorskie, de facto pół roku po śmierci Janiny), była aktorką teatralną i filmową, związaną z wieloma ważnymi scenami w Polsce. Zadebiutowała w 1949 roku na deskach Teatr im. Horzycy w Toruniu. Później występowała m.in. w teatrach w Kaliszu, Poznaniu, Łodzi i Warszawie. Ze sceną była związana aż do lat 80., kiedy z powodu choroby wycofała się z życia zawodowego. Zagrała w Krzyżakach. W Srebrnikach pamiętają Krzyżaków, a nie herstorie emancypantek i siłaczek. Norma. Nie tylko ksiądz nie wie o J.O., nikt tego nie wie, że swe życie zaczęła tam pierwsza Polka, która otwierała Sejm. To prawda, Sejm Regionalny, ale jednak w randze Marszałkini Sejmu i w związku ze starszeństwem posłowania, bo była Janka O. najstarsza wśród posłów w 1922 roku w Katowicach. Kolejnym najstarszym był poseł z mniejszosci niemieckiej, tak że niewiele brakowało, aby pierwsze obrady autonomicznego Sejmu Śląskiego otwierał Niemiec. Nie mam z tym problemu osobistego, mnie nacjonalizmy raczej przerażają, niż uwodzą. Nie imponują mi, myślę o tym zagadnieniu, podążając ścieżką Virginii Woolf, albo Róży Luksemburg (jako kobieta nie mam ojczyzny ....). Lecz wówczas, to byłaby wizerunkowa klęska śląskiej chadecji. Obecność doświadczonej polityczki z Dzielnicy Poznańskiej bardzo Korfantemu pomogła. Umiała mówić i się nie bała. Żółnierka sprawy, siłaczka. Charyzmatyczna, jak powiedział kiedyś Grzegorz Kulik - "nacjonalistka z jajami".

Na stulecie Jej urodzin szykuję się. To ważne, aby kończyć swe ziemskie dzieła. Może ktoś mi pomoże, może wcale nie stąd, bo nie Ślązaczka, nie nasza, Polka, gorolica, co przyjechała "naszim babom" namieszać we głowach. Już się nie boję. To jest mój obowiązek.
Za wiele razy się w Nią wcielałam, byłam Nią w trzech filmach. Przebierałam się za Nią, odczuwałam opór rzeczywistości na który musiała trafiać w międzywojennym województwie śląskim, jednocześnie zbierając rozproszone kobiety wokół kobiecych spraw politycznych, prawa do pracy, prawa do wdowiego zasiłku, do bezpłatnych biletów (w określonych warunkach). Chodziła na katowicki dworzec w misjach dworcowych ostrzegając dziewczyny przed siecią sutenerów i prostytucją. Była bogobojna, ale była kobietą, miała miesiączkę, była w kobiecym cyklu. Rozumiała, że kobietom jest przez to trudniej. Starała się skutecznie pomagać, a nie tylko pleść farmazony. Bano się Jej, bo miała doskonały słuch polityczny i erudycję. Zaprzyjaźniłam się z Jej wyobrażeniem, ono jest w dużej mierze transnarodowe. W tym zakresie emancypacji, który łączy wiele kobiet z przełomu 19. i 20. wieku. Samodzielność, edukacja ponad szkołę podstawową, własne zarobki i cele życiowe. W tym sensie była dla kobiet wzorem i wsparciem w dążeniach do życiowej autonomii.

Adres

Katowice

Telefon

+48609677874

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy 165-lecie urodzin Janiny Omańkowskiej umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do 165-lecie urodzin Janiny Omańkowskiej:

Udostępnij

Kategoria

Strona dedykowana pamięci Janiny Omańkowskiej.

Janina Antonina Omańkowska – jako Marszałek-Senior w 1922 roku otworzyła w Katowicach obrady Sejmu Regionalnego. Charyzmatyczna liderka wielkopolskich i śląskich organizacji kobiecych z przełomu XIX i XX wieku. Chadeczka, redaktorka, poetka. Omańkowska urodziła się 12 czerwca 1859 r. w Srebrnikach k. Wąbrzeźna, zmarła 24 sierpnia 1927 r. w Królewskiej Hucie. Urodziła się w patriotycznej i katolickiej rodzinie nauczycielskiej. Mieszkała z wujem Karlińskim w majątku wydzierżawionym z dóbr Kórnickich. Egzamin nauczycielski zdała jako eksternistka w seminarium męskim w Bydgoszczy. Początkowo pracowała jako nauczycielka domowa w polskich dworach na terenie Wielkopolski. Działaczka oświatowa i charytatywna m.in. w ramach "Warty" - Towarzystwa Przyjaciół Wzajemnego Pouczania się oraz Opieki nad Dziećmi. Prowadziła tajne nauczanie, wygłaszała odczyty, zakładała biblioteki, przeciwdziałała germanizacji. Zaangażowana w działalność poznańskiej Czytelni dla Kobiet. Jej propolską postawę oraz działalność niepodległościową dobitnie "zrecenzował" prezydent policji w Poznaniu w swym raporcie - "bezczelna politykująca polska kobieta, niezwykle zręczna w działaniu i w mowie, która wtyka swój nos wszędzie, zakładając stowarzyszenia, pisząc broszury, agitując, która przysporzy państwu pruskiemu sporo kłopotów". W 1900 aresztowana za nauczanie dzieci polskiego oraz rozdawanie polskich elementarzy. Po głośnym procesie osadzona w więzieniu, wyszła za kaucją po 3 dniach. Jak podkreślała ówczesna prasa, stała się symbolem - „męczennicą sprawy polskiej”. Publicznie solidaryzował się z jej postawą m.in. Jan Kasprowicz. Po śmierci wuja, w 1902 przeprowadziła się do Bytomia. Rok później w zarządzie pierwszej na Śląsku organizacji kobiecej - Towarzystwa Kobiet Polskich w Bytomiu; działaczka Czytelni dla Kobiet w Katowicach. W 1904 organizatorka wiecu kobiet w Bytomiu, następnie założycielka Czytelni "Iskra" oraz Towarzystwa Śpiewaczego "Sobótka" dla dziewcząt w Bytomiu. Od 1914 wieloletnia przewodnicząca Związku Górnośląskich Towarzystw Kobiecych w Bytomiu, które w 1920 zmieniło nazwę na Związek Towarzystw Polek na Górnym Śląsku. W 1918 założycielka szkółki polskiej w Bytomiu dla ok. 400 dzieci. Od 1918 członek Powiatowej Rady Ludowej w Bytomiu; pod koniec roku w składzie Naczelnej Rady Ludowej w Poznaniu. Uczestniczka poznańskiego Polskiego Sejmu Dzielnicowego. Dziennikarka, podczas pobytu w Wielkopolsce publikowała w "Gońcu Wielkopolskim" oraz "Pracy". Po przeprowadzce na Śląsk publikowała m.in. w "Głosie Śląskim" (m.in. dodatek dla dzieci "Przyjaciel Dziatwy") w Gliwicach; redagowała "Ziarno", dodatek do "Straży nad Odrą". W 1902 roku objęła redakcję tygodnika „Gwiazda”, m.in. redagując dodatek dla dzieci "Promyk". Autorka wielu publikacji dla dzieci, m.in. "Śpiewniczka dla dziatwy polskiej" (Poznań, 1902), gawęd przyrodniczo-literackich "Miłe śpiewaki naszych pól, gajów i ogrodów, ich życie i obyczaje" (1903). Od 1905 przez wiele lat związana z "Katolikiem"; redagowała m.in. dodatek dla kobiet "Rodzina" oraz dodatek dla dzieci "Dzwonek". Podczas akcji plebiscytowej współzałożycielka i redaktor "Głosu Polek", wydawanego przez Polski Komisariat Plebiscytowy.

Uczestniczka Powstań Śląskich; podczas I Powstania m.in. zorganizowała w swoim mieszkaniu biuro Czerwonego Krzyża przy Komisji Plebiscytowej. Wygłaszała liczne prelekcje, publicznie występowała w obronie polskości Śląska, prawa do oświaty dla ubogich. Podczas III Powstania Śląskiego zorganizowała akcję aprowizacyjną dla powstańców. Po jej odezwie, opublikowanej w „Katoliku”, kobiety licznie angażowały się do pomocy w Powstaniu jako kurierki, sanitariuszki oraz zakładały kuchnie polowe dla powstańców.

Pod koniec stycznia 1921 organizatorka Zjazdu Towarzystw Polek na Śląsku, z udziałem półtora tysiąca kobiet kobiet ze Śląska, a także z Warszawy, Wilna, Lwowa i Krakowa.

Po podziale Śląska przez krótki okres mieszkała nadal w niemieckiej części Bytomia. Po ataku niemieckiej bojówki na jej mieszkanie, zmuszona do przeprowadzki. W czerwcu 1922 zamieszkała w Królewskiej Hucie (obecnie Chorzów), początkowo przy ul. Sienkiewicza 11, później przy ul. Wolności 22. Nadal publikowała w bytomskim "Katoliku", pisała podręczniki szkolne, propagowała nauczanie języka polskiego, m.in. w ramach działalności w Stowarzyszeniu „Samopomoc”. Współpracowała z Chrześcijańską Demokracją, Wojciechem Korfantym.