Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu Edukacji oraz Promocji i Wydawnictw. Edukacyje jak tyż Prōmocyje a Wydŏwnictw.

PL
Początki Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu sięgają 1910 roku, kiedy przez grupę miłośników dziejów Bytomia zostało założone Bytomskie Towarzystwo Historyczno-Muzealne (Beuthener Geschichts- und Museumsverein). Towarzystwo utworzyło wówczas lokalne muzeum w oparciu o depozyty z prywatnych kolekcji kupca Simona Machy i nauczyciela Hansa Bimlera oraz zbiór pamiątek miejskich i cechowych, a także arc

hiwaliów przekazanych przez bytomski magistrat. Obecnie bytomskie muzeum to niemal 2 000 000 zgromadzonych eksponatów o bezcennej wartości nie tylko dla dziedzictwa Górnego Śląska, ale przede wszystkim całego obszaru Europy Środkowej. Obecnie w Muzeum Górnośląskim funkcjonuje pięć działów naukowych: Dział Archeologii, Etnografii, Historii, Przyrody oraz Sztuki, a także działy pomocnicze, m.in. Instytucja posiada także specjalistyczną bibliotekę, w której zgromadzono ponad 70 tysięcy woluminów w tym bezcenne starodruki. Ponad stuletnia historia muzeum, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od dekad gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki. Siedziba placówki zmieniała się wielokrotnie, obecnie zajmuje dwa budynki: wzniesiony w latach 1929–1930 dwuskrzydłowy gmach główny, będący wybitną realizacją form charakterystycznych dla niemieckiego budownictwa funkcjonalistycznego lat 30. XX wieku, mieszczący sale wystaw, magazyny, pracownie i biura oraz wzniesiony z cegły w latach 1897–1899 i zaprojektowany przez Waltera Kerna ze Stegliz koło Berlina budynek byłego starostwa powiatu bytomskiego wraz z wozownią. To w nim znajdują się sala Kolumnowa i sala Gorczyckiego – reprezentacyjna aula nazwana imieniem wybitnego rozbarskiego kompozytora barokowego. Muzeum Górnośląskie to dziś poważna, licząca się w kraju placówka muzealna o niekwestionowanym dorobku, pokaźnych zbiorach i autonomicznym programie. Otwarta dla wszystkich, ukazuje kulturę jako całość, jako dorobek o charakterze materialnym i duchowym, powstający w określonej przestrzeni, czasie, oddziaływający na człowieka i przez niego kształtowany. Kultura nie jest oderwana od historii, przyrody, archeologii, ludzkiej myśli i twórczości – jest bytem uniwersalnym, i jako taką ją ukazujemy, podkreślając jednocześnie naszą górnośląską perspektywę. SZL
Zaczōntki Gōrnoślōnskigo Muzeum we Bytōmiu siōngajōm 1910 roku, kedy skuli grupy miyłośnikōw historyje Bytōmia zaczło fungować Bytōmske Tŏwarzistwo Historyczno-Muzealne (Beuthener Geschichts- und Museumsverein). Tŏwarzistwo stworziło ôwdy miyjscowe muzeum na bazie depozytōw z ôsobistyj kolekcyje kramōrza Simona Machy a rechtora Hansa Bimlera jak tyż zbiōr miastowych a rzymieśniczych suwenirōw, a tyż archiwaliōw przekŏzanych bez bytōmski rathaus. Terŏźnie bytōmske muzeum to hned 2 000 000 sebranych eksponatōw ô wzŏcnym wercie niy ino dlŏ erbizny Gōrnego Ślōnska, ale przede wszyjskim cołkigo przestrzyństwa Postrzodkowyj Ojropy. Terŏźnie we Gōrnoślōnskim Muzeum funkcjōniyruje piyńć działōw naukowych: Dziōł Archeologije, Etnografije, Historyje, Przirody jak tyż Kōnsztu, a tyż działy spōmocne, m.in. Instytucyjŏ posiadŏ tyż specjalistycznõ bibliŏtykã, kej sebrano bōłŏ bez 70 tysiyncy woluminōw, a rajn wzŏcne stare durki.�� Pōnad storocznŏ historyjŏ muzeum, jak tyż jego sroge zbiory to nojlepszŏ wizytka dlŏ instytucyje, co ôd dziesiynciolecie zbiyrŏ a udostympniŏ zwiydzajōncym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przirodnicze, historyczne dokumynta jak tyż wielkigo znaczyniŏ kōnsztowe roboty. Siydziba placōwki czynsto sie smiyniŏła, terŏźnie sōm to dwa budōnki: pobudōwany bez lata 1929–1930, głowny gmach ze krzidłōma, bydōncy znŏcznõ realizacyjōm mustrōw karakterystycznych dlŏ niymieckigo baukōnsztu funkcjōnalizmu slŏt 30. XX stoleciŏ, mieszczōncy zale wystŏwek, składy, nŏrychty a biōra jak tyż zniesiōny z cegłōwek bez lata 1897–1899 a narychtowany bez Waltera Kerna ze Stegliz kole Berlina budōnek tamtyjszego starōstwa bytōmskigo krysu społym z kolŏrniōm. Tukej rajn sōm Kolōnowŏ zala a zala Grzegorza Gerwazego Gorczyckigo – szykownŏ aula z mianym znŏcznego rozbarskigo barŏkowego kōmpozytora. Gōrnoślōnske Muzeum to dzisiej powŏżnŏ, rachujōncŏ sie w landzie muzealnŏ instytucyjŏ ô niykwestiōnowanym przirobku, srogich zbiōrach a włŏsnym programie. Ôtwartŏ dlŏ wszyjskich, tuplikuje kulturã za cołkość, za przirobek ô karakterze materyjnym a duchownym, powstŏwajōncy bez ôkryślōne przestrzyństwo, czŏs, fungujōncy na czowieka a bez niego formowany. Kultura niy mŏ ôdtarganŏ ôd historyje, przirody, archeologije, ludzkigo myndykowaniŏ a roboty – je bytym uniwerzalnym, i za takõ jã ukazujymy, bez podkryślanie bez tyn sōm czŏs naszã gōrnoślōnskõ perspektywã.

🧡 Tłumy na Magicznej Nocy Muzeum!🔸 „Byliśmy w trzech muzeach, ale u Was było najfajniej”; 🔸 „To był bardzo udany wieczór...
16/05/2026

🧡 Tłumy na Magicznej Nocy Muzeum!

🔸 „Byliśmy w trzech muzeach, ale u Was było najfajniej”;
🔸 „To był bardzo udany wieczór”;
🔸 „Było super, dziękujemy”.

🧡 Pan Pająk i jego zwierzęta, wykład Kuby Szczęśniaka poświęcony Voodoo, amulety z gliny, nocne łapanie owadów, wykłady, prelekcje, magia impresjonistów, oprowadzania kuratorskie po wystawach, immersyjna ekspozycja przygotowana przez Polsko-Japońską Akademię Technik Komputerowych z Warszawy – cała nasza oferta została entuzjastycznie przyjęta i zyskała uznanie zwiedzających.

🧡 Prawdziwym hitem okazały się wróżby celtyckich boginek i druidki, do których ustawiła się długa kolejka. Dzisiejszej nocy nasz „Zameczek” zamienił się w prawdziwie magiczne miejsce! Tłumy zwiedzających dały się uwieść urokowi Magicznej Nocy Muzeum. Dziękujemy, że byliście z nami!

Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych z Warszawy była partnerem tegorocznej Magicznej Nocy Muzeum.

fot. Witalis Szołtys

🌙 Celtyckie wróżbitki, żywe węże i jaszczurki, magiczne praktyki lecznicze, amulety z gliny, nocne łapanie owadów, tajem...
16/05/2026

🌙 Celtyckie wróżbitki, żywe węże i jaszczurki, magiczne praktyki lecznicze, amulety z gliny, nocne łapanie owadów, tajemnice kultury żydowskiej, magia ogrodu, światła i koloru, wróżby z kości w grocie, warsztaty, oprowadzania kuratorskie, prelekcje oraz interaktywna (immersyjna) wystawa.

🌙 Tłumy zwiedzających szturmują nasz budynek przy ulicy Wojciecha Korfantego 34, a do jaskini naszych celtyckich wróżek ustawiła się długa kolejka…

🌙 Trwa Magiczna Noc Muzeum! Dzisiejszego wieczoru nasz „Zameczek” zamienił się w niezwykłą przestrzeń, gdzie rzeczywistość przenika się z magią, a dawne wierzenia, nauka i sztuka splatają się w fascynującą opowieść o świecie widzialnym i ukrytym. Czekamy na Was do północy.

Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych z Warszawy jest partnerem tegorocznej Magicznej Nocy Muzeum.

PJATK

fot. Witalis Szołtys

16/05/2026

GOTOWE⁉️ GOTOWI⁉️

🌙 Przed nami kolejna Noc Muzeów! „Magiczna Noc” odbędzie się już dzisiaj od 18.00 do 24.00.

szczegółowy program? https://muzeum.bytom.pl/?p=38169
kiedy? 16 maja 2026 (sobota), godz. 18.00–24.00
gdzie? ul. Wojciecha Korfantego 34

🌙 Celtyckie wróżbitki, żywe węże i jaszczurki, Voodoo – magiczne praktyki lecznicze, amulety z gliny, nocne łapanie owad...
16/05/2026

🌙 Celtyckie wróżbitki, żywe węże i jaszczurki, Voodoo – magiczne praktyki lecznicze, amulety z gliny, nocne łapanie owadów, tajemnice kultury żydowskiej, magia ogrodu, światła czy koloru, wróżby z kości w grocie, warsztaty, oprowadzania kuratorskie, prelekcje.

🌙 Przed nami kolejna Noc Muzeów! „Magiczna Noc” odbędzie się już dzisiaj od 18.00 do 24.00. Tego wieczoru gmach przy ul. Wojciecha Korfantego 34 zamieni się w niezwykłą przestrzeń, gdzie rzeczywistość będzie przenikać się z magią, a dawne wierzenia, nauka i sztuka splotą się w fascynującą opowieść o świecie widzialnym i ukrytym. Zapraszamy!

szczegółowy program? https://muzeum.bytom.pl/?p=38169
kiedy? 16 maja 2026 (sobota), godz. 18.00–24.00
gdzie? ul. Wojciecha Korfantego 34

ℹ️ Uprzejmie informujemy, że w sobotę 16 maja Muzeum będzie otwarte w godzinach 18.00–24.00, natomiast w niedzielę 17 ma...
15/05/2026

ℹ️ Uprzejmie informujemy, że w sobotę 16 maja Muzeum będzie otwarte w godzinach 18.00–24.00, natomiast w niedzielę 17 maja będzie nieczynne dla zwiedzających. Zapraszamy ponownie we wtorek 19 maja.

15/05/2026

GOTOWI⁉️⁉️

📍Ważna informacja dla wybierających się na spotkanie z gadami. Bilety online będzie można kupić do godziny 15.00 w piątek 15 maja. Po tym terminie system zostanie wyłączony a bilety na wydarzenie będzie można kupić w kasie biletowej w trakcie Magicznej Nocy Muzeum.

Już JUTRO od 18.00 do 24.00 gmach przy ul. Wojciecha Korfantego 34 zamieni się w niezwykłą przestrzeń, gdzie rzeczywistość przenika się z magią, a dawne wierzenia, nauka i sztuka splatają się w fascynującą opowieść o świecie widzialnym i ukrytym.

🔮 W programie tegorocznej Nocy Muzeów m.in.:

– celtycki horoskop,
– magia w medycynie ludowej,
– spotkania z gadami (bilety online: https://sklep.muzeum.bytom.pl)
– nocne łapanie owadów,
– tajemnice kultury żydowskiej – Tora i kalendarz,
– fascynujące opowieści o voodoo, epoce kamienia i ewolucji,
– magia światła i koloru w impresjonizmie,
– oraz wiele innych niezwykłych atrakcji!
– wystawa immersyjna "STAN: KAMIEŃ"

Dołączcie do nas i odkryjcie, jak różne oblicza może mieć magia.

📅 kiedy? 16 maja 2026 (sobota), godz. 18.00–24.00
📍 gdzie? ul. Wojciecha Korfantego 34

🌙 więcej informacji? https://bit.ly/noc-muzeow-2026-mgb

14/05/2026

🪨 Interaktywna wystawa „STAN: KAMIEŃ” została przygotowana przez Zuzannę Gocławską i Natalię Ślusarską, wykładowczynie z Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie. Zapraszamy od 18.00 do 24.00.

📌 Więcej informacji oraz wywiad z Zuzanną Gocławską: https://muzeum.bytom.pl/?p=38292

PJATK jest partnerem tegorocznej Magicznej Nocy Muzeum.

PJATK

🪨 Tej ekspozycji nie można tylko „zobaczyć”, jej trzeba „doświadczyć”, zanurzyć się w niej, stać się jej częścią! Intera...
14/05/2026

🪨 Tej ekspozycji nie można tylko „zobaczyć”, jej trzeba „doświadczyć”, zanurzyć się w niej, stać się jej częścią! Interaktywna, immersyjna wystawa to nasza wyjątkowa propozycja na Magiczną Noc Muzeum. Zapraszamy już w sobotę 16 maja od 18.00 do 24.00!

🪨 Wystawa „STAN: KAMIEŃ” to nie jest zwykła ekspozycja – to doświadczenie, które wciąga wszystkimi zmysłami. Obraz, dźwięk, światło i przestrzeń reagują na obecność widza, sprawiając, że każdy staje się częścią instalacji. Kamień, reagujący na ruch zwiedzającego staje się żywym elementem kreowanej rzeczywistości.

🪨 Od subtelnych struktur po monumentalne formy – „STAN: KAMIEŃ” zaprasza do zanurzenia się w świecie nieustannych przemian i wielozmysłowych doznań. Tego po prostu trzeba doświadczyć na własnej skórze!

🪨 Interaktywna wystawa „STAN: KAMIEŃ” została przygotowana przez Zuzannę Gocławską i Natalię Ślusarską, wykładowczynie z Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie. Zapraszamy od 18.00 do 24.00.

📌 Więcej informacji oraz wywiad z Zuzanną Gocławską: https://muzeum.bytom.pl/?p=38292

PJATK jest partnerem tegorocznej Magicznej Nocy Muzeum.

✨🌙 NOC MUZEÓW 2026 / OPROWADZANIA 🌙✨✨ 18.45–19.15 i 21.45–22.15 / Magia w medycynie ludowej / Anna JurczykDawna medycyna...
14/05/2026

✨🌙 NOC MUZEÓW 2026 / OPROWADZANIA 🌙✨

✨ 18.45–19.15 i 21.45–22.15 / Magia w medycynie ludowej / Anna Jurczyk

Dawna medycyna ludowa to zbiór przeróżnych praktyk leczniczych – zarówno tych racjonalnych, jak i takich, które wzbudzają pewne obawy co do skuteczności ich działania. W trosce o własne zdrowie ludność wiejska korzystała z leczniczych specyfików przygotowywanych głównie na bazie ziół, produktów pochodzących z chłopskiej zagrody czy atrybutów kultu religijnego. Popularne było jednak także stosowanie praktyk magicznych. Podczas spotkania opowiemy o magicznej stronie medycyny ludowej. Dowiecie się m.in., jakim roślinom przypisywano magiczną moc uzdrawiania, na czym polegała magia Alkmeny, a także jak wykorzystywano tzw. magię sympatyczną w lecznictwie i czy faktycznie zasługuje ona na takie miano?

✨ 18.15–18.45 / Tajemnice kultury żydowskiej – Tora / Magdalena Pospieszałowska

Czym jest Tora i dlaczego od wieków zajmuje centralne miejsce w kulturze żydowskiej? Podczas tego spotkania będzie można odkryć nie tylko jej znaczenie dla judaizmu, ale także fascynujące tradycje związane z jej przechowywaniem, ozdabianiem i podejściem do niej jako do niezwykle cennego i najważniejszego przedmiotu rytualnego judaizmu, należącego do sfery sacrum. Zapraszamy do poznania symboliki, rytuałów oraz niezwykłych znaczeń, jakimi obdarzony jest ten święty Zwój, odbądźcie z nami inspirującą podróż do świata żydowskiej duchowości.

✨ 20.30–21.30 / Magia ewolucji / Marek Ryś / wstęp 1 zł

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak to się stało, że my, ludzie, jesteśmy na Ziemi? Czym był i jak przebiegał proces, dzięki któremu z prymitywnych form żywych stworzeń rozwinęły się te bardzo skomplikowane? I dlaczego zamiast rozwiązań idealnych preferowane są te „wystarczająco dobre”? Ewolucja to najlepiej udokumentowana i powszechnie zaakceptowana naukowa teoria, tłumacząca związane z tym procesem zjawiska i dająca odpowiedzi na wiele pytań. A przede wszystkim pokazująca, że zbiór wielu przypadków i zbiegów okoliczności był niezbędny, byśmy mogli się tu razem spotkać. Aczkolwiek – co jest najważniejsze – chociaż wszystko to wygląda wręcz na czary, w istocie niewiele ma z nimi wspólnego… Zapraszamy na opowieść o naszej biologicznej historii.

✨ 21.15–21.45 / Tajemnice kultury żydowskiej – kalendarz / Magdalena Pospieszałowska

Czy wiecie, że kalendarz żydowski rządzi się zupełnie innymi zasadami niż ten, którego używamy na co dzień? Podczas spotkania będziecie mogli poznać jego unikalną strukturę, znaczenie czasu w tradycji żydowskiej oraz najważniejsze święta i wydarzenia powracające w jego cyklu. To doskonała okazja, by odkryć, jak rytm roku kształtuje życie religijne i kulturowe. Przyjdźcie i zobaczcie czas z zupełnie innej perspektywy!

✨✨✨

kiedy? 16 maja 2026 (sobota), godz. 18.00–24.00
gdzie? ul. Wojciecha Korfantego 34
więcej informacji? https://bit.ly/noc-muzeow-2026-mgb

✨🌙 NOC MUZEÓW 2026 / WARSZTATY 🌙✨✨ 18.00–20.00 / Magiczna ochrona / Małgorzata Kapczyńska, Ewelina Imiołczyk Zapraszamy ...
13/05/2026

✨🌙 NOC MUZEÓW 2026 / WARSZTATY 🌙✨

✨ 18.00–20.00 / Magiczna ochrona / Małgorzata Kapczyńska, Ewelina Imiołczyk

Zapraszamy najmłodszych na wyjątkowe warsztaty inspirowane dawnymi kulturami, podczas których stworzą oni własne magiczne amulety. W atmosferze pradawnych rytuałów dzieci odkryją symbole natury i nadadzą swoim talizmanom wyjątkową moc. To niezwykła podróż do świata, gdzie wyobraźnia i magia splatają się w jedno.

✨ 18.30–19.15 i 19.30–20.15 / Pan Pająk i jego zwierzyniec. Tajemniczy świat gadów / Andrzej Pająk

UWAGA: obowiązują zapisy na określoną godzinę w Dziale Edukacji (tel. 32 281 82 94, w. 127) oraz przedsprzedaż biletów w kasie muzealnej i na stronie internetowej, liczba miejsc ograniczona, wstęp: bilet normalny – 15 zł, bilet ulgowy – 10 zł

BILETY ONLINE: https://sklep.muzeum.bytom.pl/

Jeśli chcecie poznać i pokochać gady, pozbyć się lęków i uprzedzeń związanych z ich współobecnością w świecie, te warsztaty są właśnie dla Was. Zapraszamy na Noc Muzeów z Andrzejem Pająkiem i jego przyjaciółmi. W spotkaniu wezmą udział zwierzęta – jego nie zawsze czworonożni podopieczni. Poznamy wiele ciekawych historii, nauczymy się dbać o gady i rozumieć ich świat, a przede wszystkim nawiążemy kontakt przyjemny i bezpieczny dla obu stron. Od najmłodszych lat życie Andrzeja Pająka związane jest ze zwierzakami. Pięćdziesiąt lat hodowania i głaskania upoważnia go do tego, że może powiedzieć z całą stanowczością, że „bracia mniejsi” cały czas uczą go pokory, szacunku i miłości do każdej istoty żywej w otaczającym go świecie. Tego też uczy na warsztatach, na które serdecznie zapraszamy.

✨ 19.30–22.30 / Magia światła i koloru. Impresjonizm / warsztaty dla dorosłych / Agnieszka Bartków, Weronika Trojan

UWAGA: obowiązują zapisy w Dziale Edukacji (tel. 32 281 82 94, w. 127) oraz przedsprzedaż biletów w kasie muzealnej, liczba miejsc ograniczona, wstęp: 15 zł

Zapraszamy do wzięcia udziału w magicznych warsztatach malarskich. Wspólnie namalujemy obraz, stosując zasady, zgodnie z którymi tworzyli słynni francuscy impresjoniści – Cloude Monet, Camille Pissarro, Auguste Renoir czy Edgar Degas. Posługując się metodą dywizjonizmu, wejdziemy w niesamowity świat optyki, w którym sztuka łączy się z nauką. Nakładając na płótno niewielkie plamy farb o czystych barwach, osiągniemy zaskakujące efekty. Czy ten sam obraz widziany z daleka, a oglądany z bliska wygląda tak samo? Już niebawem się o tym przekonamy.

✨✨✨

kiedy? 16 maja 2026 (sobota), godz. 18.00–24.00
gdzie? ul. Wojciecha Korfantego 34
więcej informacji? https://bit.ly/noc-muzeow-2026-mgb

Może Ikarusem na naszą Noc Muzeum? Zapraszamy na sentymentalną podróż autobusem który w najbliższą sobotę zatrzyma się n...
13/05/2026

Może Ikarusem na naszą Noc Muzeum? Zapraszamy na sentymentalną podróż autobusem który w najbliższą sobotę zatrzyma się na przystanku tuż obok naszej siedziby! 🤓

❤ Informacje w ślōnskij gŏdce w komentarzu 👉 radzi godōmy do Wŏs po naszymu!

Adres

Bytom

Godziny Otwarcia

Wtorek 10:00 - 15:30
Środa 12:00 - 17:30
Czwartek 12:00 - 17:30
Piątek 10:00 - 15:30
Sobota 11:00 - 16:00
Niedziela 12:00 - 17:00

Telefon

32 281 82 94

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Muzeum Górnośląskie w Bytomiu umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Muzeum Górnośląskie w Bytomiu:

Udostępnij