Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie

Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego (IPMS) – polska placówka kulturalna w Wielkiej Brytanii, stawiająca sobie za cel gromadzenie, opiekę, opracowanie naukowe oraz udostępnianie archiwów polskiego rządu na uchodźstwie i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.Obecnie Instytut posiada status organizacji charytatywnej.

Utrzymuje się głównie z dobrowolnych datków osób prywatnych i instytucji. Większość personelu pracuje społecznie. Jego prezesem jest inż. Krzysztof Barbarski, a kierownikiem archiwum dr Andrzej Suchcitz.Powstanie InstytutuInstytut Polski i Muzeum im. Sikorskiego powstał 2 maja 1945 jako Instytut Historyczny im. Sikorskiego (IHGS). Dekretem 27 czerwca 1945 Prezydent Władysław Raczkiewicz upoważnił „dowódców jednostki wojska, sił powietrznych i marynarki wojennej, posiadających znaki i odznaczenia, do przekazania ich na własność Instytutowi”. Uchwałą rządu nakazano „przekazywanie zbiorów wszystkich komórek archiwalnych rządowych i wojskowych do archiwum Instytutu”Pierwsze zebranie Rady Instytutu odbyło się 13 grudnia 1945. Uchwalono wówczas „statut precyzujący cele i zadania Instytutu”.Instytut przejął archiwa i pamiątki po generale Władysławie Sikorskim, przekazane przez wdowę p. Helenę Sikorską. Miał przejąć także wszystkie archiwa wojskowe i rzędowe. Negocjacje z gen. Andersem w sprawie złożenia archiwów 2 Korpusu trwały jednak do 1947.

Operating as usual

Address

London

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.