HMY Britannia

HMY Britannia HMY Britannia byla královská jachta britské královny Alžběty II. v letech 1954 až 1997. Byla to 83. loď v této roli od obnovení monarchie králem Karlem II. dne 16.

roku 1660 a zároveň druhá loď tohoto jména od slavného závodního kutru postaveného pro prince z Walesu v roce 1893. Loď je teď zakotvena v Leith, ve skotském Edinburghu jako muzeum.KonstrukceHMY Britannia byla postavena v loděnici John Brown & Co. Ltd in Clydebank, West Dunbartonshire, Velká Británie jako náhrada starší královské jachty HMY Victoria and Albert z roku 1899. Požadavky na novou loď b

yly zaslány loděnicím už v roce 1939, ale kvůli válce bylo vše pozastaveno. Projekt byl pak obnoven v roce 1951 v menším měřítku. Stavbu zahájila královna Alžběta II. dubna 1953 a do služby byla jachta zařazena 11. ledna 1954.Loď byla navržena se třemi stěžni o výšce 41 m (přední), 42 m (hlavní) a 36 m (křížový). Přední a prostřední byly sklopné, aby loď mohla podplouvat mosty. Použitím kliperové přídě a křižníkové zádě mělo být dosaženo modernějšího vzhledu lodi. Ten pak vyváženě doplňoval jeden komín.HMY Britannia byla navržena s možností konverze na nemocniční loď v případě války, ačkoliv tato možnost nebyla nikdy využita. Přesto tento aspekt ovlivnil konstrukci lodi neboť vyžadoval loď alespoň o výtlaku 4 000 tun.V případě jaderné války měla královna najít útočiště na jachtě severozápadně od Skotska.HistorieNa svoji první plavbu jachta vyplula z přístavu Portsmouth 14. dubna 1954 do Grand Harbour na Maltě, kam doplula 22. dubna. Přepravila tak princeznu Annu a prince Charlese na setkání s královnou Alžbětou II. a princem Filipem v Tobrúku na konci návštěvy královského páru po zemích Commonwealthu. Královna a princ Philip se na jachtu poprvé nalodili v Tobruku dne 1. května 1954.

Address

Edinburgh

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when HMY Britannia posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Share

Category


#}