Muzeu Kombëtar i Arsimit - Mësonjëtorja e Parë Shqipe

Muzeu Kombëtar i Arsimit  - Mësonjëtorja e Parë Shqipe Muzeu Kombetar i Arsimit ndodhet ne godinen ku u hap shkolla e pare shqipe.


(54)

Ministrja e Kultures, znj. Elva Margariti vizitoi godinen e Muzeut Kombetar te Arsimit. Gjate inspektimit te saj ne ambi...
11/02/2019

Ministrja e Kultures, znj. Elva Margariti vizitoi godinen e Muzeut Kombetar te Arsimit. Gjate inspektimit te saj ne ambientet e godines, u vu ne dukje nevoja e nderhyrjeve restauruese ndaj godines ku eshte hapur shkolla e pare shqipe dhe sot qendron Muzeu Kombetar i Arsimit. Ne viziten e saj te pare si minister, znj. Margariti shprehu mbeshtetjen ndaj ndryshimeve te nevojshme per rimuzealizimin e kesaj qendre historike.

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti vizitoi Muzeun Kombëtar të Arsimit në Korçë, një nga ndërtesat emblematike të Korçës, e vizitueshme në çdo kohë dhe periudhë nga qindra shqiptarë vendas dhe të diasporës. .
Objekti është i amortizuar pothuajse në të gjithë elementët e tij arkitektonikë dhe konstruktivë dhe Ministrja Margariti theksoi rëndësinë e këtij muzeu, duke u shprehur në një rikonstruksion të plotë, si nga ana strukturore, ashtu edhe nga ana muzeale. Ministria e Kulturës, në bashkëpunim me Drejtorinë Rajonale të Trashëgimisë në Korçë ka hartuar projektin e plotë të restaurimit dhe në kuadër të Samitit të Diasporës ky projekt do të prezantohet si një nga objektet e rëndësishme të historisë shqiptare.
Objekti parashikon restaurimin e të gjithë strukturës dhe elementeve tradicionalë, duke ruajtur të gjithë elementët. Projekti parashikon realizimin e sondazheve dhe analizat e nevoshme për objektin për të patur një situatë të qartë të ndërhyrjeve.
Projekti është hartuar nga DRKK Korçë dhe parashikon edhe restaurimin e murit rrethues me muraturë guri, me elemente të kangjellave metalike, si edhe sistemim të oborrit me pllaka guri, pastrim i monumentit dhe trajtimi i sipërfaqeve gjelbëruese.

Mësonjëtorja e Parë Shqipe në Korçë, sot Muzeu Kombëtar i Arsimit , është monument i kategorisë së Parë e shpallur në vitin 1973. Kjo ndërtesë ishte shtëpia ku banonte patrioti korçar Diamanti Terpo, i cili e dhuroi banesën për shkollën shqipe, e hapur më 7 mars 1887 nga ana e mësuesit patriot Pandeli Sotiri. Në këtë muze pasqyrohet historia e shkrimit shqip, e morisë së alfabeteve deri në alfabetin që kemi sot, vendosur në Kongresin e Manastirit, më 1908, si dhe historia e librit shqip prej abetares së parë të gjuhës shqipe (evetari, 1744), hartuar nga Naum Panajot Bredhi (Veqilharxhi).

Sot, ne celjen e ekspozites historike perkujtimore kushtuar Ismail Qemal Vlores, ne 100 vjetorin e vdekjes se tij.
24/01/2019

Sot, ne celjen e ekspozites historike perkujtimore kushtuar Ismail Qemal Vlores, ne 100 vjetorin e vdekjes se tij.

100 vjetori i vdekjes se babait te Pavaresise se Shqiperise ISMAIL QEMAL VLORA 🇦🇱 sjell ne Muze nje ekspozite shum...
22/01/2019

100 vjetori i vdekjes se babait te Pavaresise se Shqiperise ISMAIL QEMAL VLORA 🇦🇱 sjell ne Muze nje ekspozite shume interesante me materiale te vecanta kushtuar kesaj figure te madhe te historise.
Ekspozita do te qendroje e hapur per kater dite, prej 24 janarit e deri me 28 janar 2019.

Gjate aktivitetit te sotem kushtuar artistes Tefta Tashko Koco, kur te pranishmit po degjonin per here te pare gjashte k...
29/12/2018

Gjate aktivitetit te sotem kushtuar artistes Tefta Tashko Koco, kur te pranishmit po degjonin per here te pare gjashte kenget e panjohura te saj, transmetuar ne gramafon nga disqet e vitit 1942.
Ky eshte aktiviteti permbylles i ketij viti nga Muzeu.

Muzeu Kombetar i ArsimitJu fton me 29 dhejtor 2018, ora 12:00 ne aktivitetin perkujtimor kushtuar “Artistes se Populli...
28/12/2018

Muzeu Kombetar i Arsimit
Ju fton me 29 dhejtor 2018, ora 12:00 ne aktivitetin perkujtimor kushtuar “Artistes se Popullit” TEFTA TASHKO KOCO ne pervjetorin e 71-te te ndarjes nga jeta - Ne aktivitet do te transmetohen gjashte kenge te saj, prej dekadash e derime sot konsideruar te humbura dhe qe jane zbuluar kohet e fundit, interpretuar dhe regjistruar nga artistja ne Milano, me 1942.
Gjithashtu, do te ekspozohen disqet e regjistruara prej saj si dhe materiale dokumentare fotografike.

Ky eshte aktiviteti i fundit i Muzeut qe organizohet ne kete vit.

Faleminderit!

Viziote ne Muze gjate dites se sotme.
15/12/2018

Viziote ne Muze gjate dites se sotme.

Ekspozita “Dimer ne Korce” ne sallat e Muzeut me punet e piktoreve korcare.
14/12/2018

Ekspozita “Dimer ne Korce” ne sallat e Muzeut me punet e piktoreve korcare.

Nxenes dhe mesues te Vores vizituan sot Muzeun.
12/12/2018

Nxenes dhe mesues te Vores vizituan sot Muzeun.

Ekspozita fotografike "Gjon Mili Photography Days 2018" hapet ne sallat e ekspozita te Muzeut.
04/12/2018

Ekspozita fotografike "Gjon Mili Photography Days 2018" hapet ne sallat e ekspozita te Muzeut.

29 Nentor, vijojne vizitoret e shumte ne Muze kete paradite. Sot, dita e dyte e hyrjes pa pagese, ne kuader te festave k...
29/11/2018

29 Nentor, vijojne vizitoret e shumte ne Muze kete paradite. Sot, dita e dyte e hyrjes pa pagese, ne kuader te festave kombetare!
Gezuar 29 Nentorin!

Gjithe anetateve te faqes sone dhe miqve e dashamiresve te Muzeut ju urojme perzemersisht gezuar diten e Pavaresise dhe ...
28/11/2018

Gjithe anetateve te faqes sone dhe miqve e dashamiresve te Muzeut ju urojme perzemersisht gezuar diten e Pavaresise dhe festen e Flamurit!
106 vjet Pavaresi Kombetare!
Respekt dhe nderim per rilindasit dhe nenshkruesit e aktit te Pavaresise, kontributore te rendesishem te arsimit dhe shkollave shqipe!

Nxenes nga shkolla te ndryshme te vendit vizitojne Muzeun kete te shtune.
24/11/2018

Nxenes nga shkolla te ndryshme te vendit vizitojne Muzeun kete te shtune.

Ne bashkepunim me Biblioteken e Korces organizojme kete mesdite nje konkurs per essene me te bukur me nxenesit e perzgje...
23/11/2018

Ne bashkepunim me Biblioteken e Korces organizojme kete mesdite nje konkurs per essene me te bukur me nxenesit e perzgjedhur mes shkollave 9 vjecare te qytetit te Korces, ne ambientet e katit te dyte te Muzeut, ne sallen e bibliotekes. "Naum Veqilharxhi", "Sevasti Qiriazi" dhe "Pandeli Cale" konkurojne mes tyre per krijimin me te bukur ne kuader te Vitit Mbarekombetar te Gjergj Kastriotit Skenderbeut, jubileut te 110 vjetorit te Kongresit te Manastirit dhe duke iu pergjigjur nismes se Ministrise se Kultures ne fushaten kombetare te leximit. Ne aktivitet interpretohen kenge dhe recitime kushtuar ketyre ngjarjeve kombetare.
Suksese nxenesve!

Sot ne kete dite te vecante te 110 vjetorit te Kongresit te pare te Manastirit kujtojme me nderim dhe respekt gjithe fig...
22/11/2018

Sot ne kete dite te vecante te 110 vjetorit te Kongresit te pare te Manastirit kujtojme me nderim dhe respekt gjithe figurat e shquara qe moren nje angazhim te madh historik dhe me 22 nentor 1908 nenshkruan kete dokument te rendesishem te alfabeteve te shqipes. Perkujtojme kete ngjarje te madhe edhe ne kuader te sjelles se eshtrave te kryetarit te Kongresit te Manastirit, Mid’hat Frasheri.
Mirenjohje perjete rilindasve shqiptare!
Gezuar pervjetorin e kesaj ngjarjeje te madhe historike!

Profesore dhe studente kosovare vizituan Muzeun kete paradite.
22/11/2018

Profesore dhe studente kosovare vizituan Muzeun kete paradite.

Ekspozita historike e mbajtur ne Muze kushtuar Gjergj Kastriotit Skenderbeut pasqyruar ne web-in zyrtar te VMGJKS
16/11/2018
Ekspozita kushtuar Skënderbeut, interes të lartë nga vizitorët korçarë – Viti i Skenderbeut

Ekspozita historike e mbajtur ne Muze kushtuar Gjergj Kastriotit Skenderbeut pasqyruar ne web-in zyrtar te VMGJKS

Ekspozita kushtuar Skënderbeut, interes të lartë nga vizitorët korçarë November 5, 2018 sekretariati Aktivitete, Lajme Comments are Closed 0 TIRANË,5 nëntor /ATSH/ – Në kuadër të Vitit Mbarëkombëtar të Gjergj Kastriotit Skënderbeut, në Muzeun Kombëtar të Arsimit, Korçë është ...

Nxenes te shkollave vijojne te vizitojne ekspoziten kushtuar Heroit tone Kombetar, Skenderbeut. #VMGJKS#edukimipermeskul...
06/11/2018

Nxenes te shkollave vijojne te vizitojne ekspoziten kushtuar Heroit tone Kombetar, Skenderbeut.
#VMGJKS
#edukimipermeskultures

Vizitore te shumte vijojne sot paradite ne ekspoziten kushtuar Skenderbeut, hapur ne sallen e madhe te ekspozitave ne Mu...
04/11/2018

Vizitore te shumte vijojne sot paradite ne ekspoziten kushtuar Skenderbeut, hapur ne sallen e madhe te ekspozitave ne Muze.

Celja e ekspozites kushtuar figures se Heroit Kombetar, Gjergj Kastriotit Skenderbeut pasditen e sotme ne Muze. Ekspozit...
03/11/2018

Celja e ekspozites kushtuar figures se Heroit Kombetar, Gjergj Kastriotit Skenderbeut pasditen e sotme ne Muze. Ekspozita me materiale historike do te qendroje e hapur deri ne daten 10 nentor.

Nxenes te shkolles 9 vjecare “Liri Gero” Fier vizitojne sot Muzeun bashke me mesues te tyre.
02/11/2018

Nxenes te shkolles 9 vjecare “Liri Gero” Fier vizitojne sot Muzeun bashke me mesues te tyre.

Ne kuader te Vitit Mbarekombetar te Gjergj Kastriotit Skenderbeut, ne Muze organizohet nje ekspozite e vecante kushtuar ...
02/11/2018

Ne kuader te Vitit Mbarekombetar te Gjergj Kastriotit Skenderbeut, ne Muze organizohet nje ekspozite e vecante kushtuar Heroit tone Kombetar.
Jeni te mirepritur ta vizitoni nga data 3 nentor deri me 10 nentor.
#VMGJKS

Me rastin e 10 vjetorit te nisjes se nismes per ndergjegjesim kunder kancerit te gjirit, ne sallen e ekspozitave ne Muze...
25/10/2018

Me rastin e 10 vjetorit te nisjes se nismes per ndergjegjesim kunder kancerit te gjirit, ne sallen e ekspozitave ne Muze transmetohet nje dokumentar kushtuar kesaj nisme. “Narrations of hope” po ndiqet nga gra dhe vajza te qytetit te Korces.

Dhjetera e dhjetera nxenes te shkolles 9 vjecare “Liri Gero” Fier vizituan Muzeun kete mesdite, bashke me mesuesit e...
25/10/2018

Dhjetera e dhjetera nxenes te shkolles 9 vjecare “Liri Gero” Fier vizituan Muzeun kete mesdite, bashke me mesuesit e tyre. Folem rreth historikut te shkolles se pare shqipe, veshtiresit e funksionimit te saj, personalitetet e Mesonjetores dhe nxenesit e shquar.
#edukimipermeskultures

Vizitore ne Muze kete fundjave.
15/10/2018

Vizitore ne Muze kete fundjave.

Vizitore nga Kosova ne Muze kete pasdite. Nie vizite ne bashkepunim mes ministrise se Kultures dhe ministrise se Arsimit...
12/10/2018

Vizitore nga Kosova ne Muze kete pasdite. Nie vizite ne bashkepunim mes ministrise se Kultures dhe ministrise se Arsimit te Shqiperise.

Nxenes dhe mesues nga shkollat e Fierit vizituan sot Muzeun.
11/10/2018

Nxenes dhe mesues nga shkollat e Fierit vizituan sot Muzeun.

Vizitore te shumte ne Muze gjate kesaj pasditeje.
09/10/2018

Vizitore te shumte ne Muze gjate kesaj pasditeje.

Vizitore te shumte sot ne Muze.
06/10/2018

Vizitore te shumte sot ne Muze.

29 SHTATORI - DITA KOMBETARE E TRASHEGIMISE KULTURORE ne Muzeun Kombetar te Arsimit, me shume vizitore vendas dhe te hua...
29/09/2018

29 SHTATORI - DITA KOMBETARE E TRASHEGIMISE KULTURORE ne Muzeun Kombetar te Arsimit, me shume vizitore vendas dhe te huaj.

Ne kuader te 29 Shtatorit, Dites Kombetare te Trashegimise Kulturore, nxenesit e shkollave vijuan viziten e tyre ne ambi...
28/09/2018

Ne kuader te 29 Shtatorit, Dites Kombetare te Trashegimise Kulturore, nxenesit e shkollave vijuan viziten e tyre ne ambientet e Muzeut, ku u njohen me materiale e dokumente te Mesonjetores se Pare.
#edukimipermeskultures
#ejanemuze

29 SHTATORI - DITA KOMBETARE E TRASHEGIMISE KULTURORE solli ne Muze nxenes te shkollave 9 vjecare te qytetit “Stavri T...
28/09/2018

29 SHTATORI - DITA KOMBETARE E TRASHEGIMISE KULTURORE solli ne Muze nxenes te shkollave 9 vjecare te qytetit “Stavri Themeli” dhe “Sevasti Qiriazi”. Me rastin e kesaj dite, ne Muze organizuam dy ekspozita.
E para e ndertuar me pune artistike te autoreve te ndryshem, te cilat kishin ne tematiken e tyre shkollen e pare shqipe.
E dyta paraqet aspekte te levizjes patriotike te veprimtareve te shquar, me origjine nga treva e Vakefeve.

#edukimipermeskultures
#ejanemuze

Vizitore ne Muze kete fundjave.
22/09/2018

Vizitore ne Muze kete fundjave.

Ju urpjme gezuar vitin e ri shkollor. Dhe sidomos urimi yne i vecante shkon per femijet qe ulen per here te pare ne bang...
17/09/2018

Ju urpjme gezuar vitin e ri shkollor. Dhe sidomos urimi yne i vecante shkon per femijet qe ulen per here te pare ne bangat e shkolles. Suksese dhe dalshi faqebardhe!

Vizitore te shumte kete te diele ne Muze.
16/09/2018

Vizitore te shumte kete te diele ne Muze.

14/09/2018
Mësonjëtorja e Parë Shqipe (@muzeu_kombetar_i_arsimit_korce) • Instagram photos and videos

Te nderuar miq dhe dashamires!
Tani mund te na ndiqni edhe ne profilin tone ne #instagram sipas linkut te meposhtem. Behuni pjese virtuale e Muzeut dhe ftoni miqte tuaj te jene pjese e jona.

https://instagram.com/muzeu_kombetar_i_arsimit_korce?utm_source=ig_profile_share&igshid=f8yq9vp06hy4

136 Followers, 0 Following, 0 Posts - See Instagram photos and videos from Mësonjëtorja e Parë Shqipe (@muzeu_kombetar_i_arsimit_korce)

Sot ne Muze vizitore te vemendshem...
13/09/2018

Sot ne Muze vizitore te vemendshem...

Address

Pedonalja E Qytetit
Korça

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Muzeu Kombëtar i Arsimit - Mësonjëtorja e Parë Shqipe posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Videos

Category

Nearby museums